Domů Ekonomika Součástky z R...

Součástky z Rožnova mají uplatnění i v CERNu

0

Co způsobilo tak strmý pád tradičního výrobce polovodičů a mikroelektroniky, závodu TESLA v Rožnově pod Radhoštěm, na začátku 90. let?

Události na přelomu 80. a 90. let mohutně otřásly kolosem, jakým tehdy rožnovská TESLA byla. Zhroucení východního trhu a dovozy levných součástek vedly k tomu, že TESLA nebyla schopná ve své tehdejší struktuře a se svým sortimentem konkurovat na světovém trhu. Pokračovateli výroby polovodičů se staly společnosti Tesla Sezam a Terosil (tyto firmy se později spojily a přešly pod nového vlastníka ON Semiconductor, pozn. red.), které prakticky až do roku 1994 bojovaly o přežití.

Jak společnost ON Semiconductor navazuje na tradiční výrobu rožnovské TESLY?

ON Semiconductor je světovým výrobcem integrovaných obchodů a diskrétních polovodičových součástek, které jsou používány v nejrůznějších elektronických zařízeních. Naše korporace ale dodává také součástky pro automobilový průmysl, spotřební elektroniku, počítačovou a komunikační techniku, řízení osvětlení, lékařskou elektroniku ale také například pro kosmonautiku.

Jaké výrobky putují na světový trh přímo z Rožnova

Produkce z Rožnova je velice různorodá, je určená zejména pro řízení spotřeby elektrické energie, konverzi napětí, časové reference, napájecí moduly a napájecí zdroje, lineární regulátory a mnoho dalších.

Setká se s vašimi výrobky i běžný uživatel elektroniky?

Nejčastěji se lidem do rukou dostanou již zmíněné produkty pro řízení spotřeby energie. Našimi mediálně nejznámějšími produkty z poslední doby jsou například čipy pro herní konzoli Microsoft X-Box, který najdeme v mnoha domácnostech. Známý, ale veřejnosti nepřístupný, je detektor částic pro projekt ATLAS vyrobený pro Evropský institut pro jaderný výzkum v Ženevě (CERN). Tato součástka vybočovala ze standardních výrobních postupů a prokázala vynikající kvalitu našeho týmu výzkumu a vývoje, který byl za svoji práci oceněn Průmyslovou cenou CERN.

Našli bychom v týmu současných pracovníků také zaměstnance původního závodu TESLA?

V našich českých společnostech jsou samozřejmě zaměstnáni i lidé, kteří začínali ve státním podniku TESLA Rožnov. V této lokalitě stavíme na tradici, kterou zde toto odvětví má již od roku 1949. V našich řadách bychom dnes napočítali více než 100 bývalých „tesláků“.

Žádné komentáře

Napište komentář