Domů Ekonomika Soutěže Inves...

Soutěže Investor roku 2010 a Podnikatelská nemovitost roku 2010 mají své vítěze, většina je z Moravy

Výsledky soutěže Investor roku a Podnikatelská nemovitost roku odtajnila agentura CzechInvest a Sdružení pro zahraniční investice – AFI. Firmy z Moravy v soutěži zabodovaly, obsadily většinu vítězných pozic.

Titulem Investor roku 2010 se mohou pyšnit společnosti Brembo, Edwards a NetSuite Czech Republic. Ocenění získaly mimo jiné za nově vytvořená místa a společenskou prospěšnost. Podnikatelskými nemovitostmi roku 2010 se staly Strategická průmyslová zóna Holešov, STROJÍRNA OSLAVANY a Podnikatelský inkubátor Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci. O jejich vítězství rozhodla například výše plánované investice všech investorů, přislíbená pracovní místa a přínos pro Českou republiku.

Investor roku 2010 – kategorie IT a strategické služby

Kategorii Investor roku v oblasti IT obsadily firmy z Brna. Vítězem se stala společnost Netsuite, jejíž brněnská pobočka je jednou z nejvýznamnějších center společnosti na světě. Zabývá se výzkumem a vývojem softwarového vybavení, práci by zde mohlo najít až 130 odborníků.

Druhé místo obsadila společnost IBM Global Services Delivery Center Czech s projektem, který zahrnuje rozšíření centra strategických služeb a poskytování IT outsourcingových služeb. Třetí v této kategorii skončila firma FNZ (Czechia). Nové centrum společnosti v Brně bude primárně vyvíjet aplikace a jednotlivé moduly s cílem kvalitativního zlepšení tzv. Standard Life Platform.

Investor roku 2010 – kategorie Zpracovatelský průmysl

V kategorii Zpracovatelský průmysl zvítězila společnost Brembo Czech, ta investovala do výstavby nové továrny v Ostravě-Hrabové na odlévání, zpracování a montáž brzdových destiček a dalších hliníkových komponentů.

Jako druhá se umístila společnost FOXCONN CZ, která v České republice během tří let postupně rozšíří stávající závod o výrobu tiskových kazet pro tiskárny. Touto investicí bude vytvořeno celkem 656 nových pracovních míst v okrese Pardubice. Bronzovou příčku obsadila investice společnosti AU Optronics (Czech) do rozšíření stávajícího brněnského závodu o výrobu a montáž solárních modulů.

Investor roku 2010 – kategorie Největší inovační potenciál

Vítězem kategorie se stala společnost Teal R&D Edwards. Její výzkumné a vývojové centrum ve výrobním areálu Lutín na Olomoucku má všechny předpoklady pro to, aby se stalo výzkumným a vývojovým centrem evropského významu pro vakuové.

Pomyslnou druhou příčku obsadil projekt společnosti GENERI BIOTECH, která se rozhodla pro další rozvoj vlastního výzkumného centra, na třetím místě skončil Ústav jaderného výzkumu Řež, který rozšířil vlastní výzkumné a vývojové kapacity vybudováním nového PET Centra.

Podnikatelská nemovitost – kategorie Zóna roku

Průmyslovou zónou roku se stala Strategická průmyslová zóna Holešov. Holešovská průmyslová zóna patří k největším rozvojovým plochám v České republice, během roku 2010 si ji vybralo pro realizaci své investice šest investorů, například FVE Solar Group, Pokart a KART Zlín.

Na druhé příčce se umístil CTPark Ostrava. Společnosti CTP se v loňském roce povedlo do ostravské zóny přilákat šest investorů, například Brembo, ABB, I-Zone či Grupo Antolin. Bronzovou příčku obsadila rovněž společnost CTP, tentokrát s projektem CTPark Brno. Pro zónu se v loňském roce rozhodli tři významní investoři, Kompan, Wistron a Visco TeePak.

Podnikatelská nemovitost – kategorie Brownfield roku

Brownfieldem roku 2010 se stala Strojírna Oslavany. V roce 2010 přebudovala Strojírna Oslavany bývalý rosicko-oslavanský důl KUKLA na moderní centrum pro vzdělávání lidských zdrojů v sektoru průmyslu, podnikání a služeb. Areál zaujímá rozlohu 5,4 hektaru a uplatnění v něm nalezne 161 zaměstnanců.

Druhé místo patří Venkovské průmyslové zóně Třanovice. V současné době je tato lokalita o výměře 29 hektarů využívána desítkou firem, které zde mají vlastní objekty. Na třetím místě skončilo Centrum informačních technologií a aplikované informatiky Slavičín. Objekt bývalých Vlárských strojíren je nyní využíván jako centrum se statutem vědecko-technického parku a centra pro transfer technologií v Průmyslovém areálu Slavičín.

Podnikatelská nemovitost – High-tech nemovitost roku

Podnikatelskou nemovitostí roku 2010 v kategorii High-tech nemovitost roku se stal Podnikatelksý inkubátor Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého v Olomouci. Podnikatelský inkubátor pomáhá začínajícím podnikatelům s originálními nápady, nově vzniklým firmám usnadňuje vstup do reálného podnikatelského prostředí, pomáhá s plynulým rozjezdem businessu a podporuje jejich další růst a rozvoj.

Druhé místo obsadil Innovation Park, který provozuje Jihomoravské inovační centrum. Na třetím místě skončilo Forum Business Centre společnosti PFM-Group, které bylo v minulosti administrativní budovou státního podniku Tesla v Brně Králově Poli.

Výsledky vyhlásila Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu a Sdružení pro zahraniční investice – AFI. O vítězích soutěží rozhodla odborná komise složená ze zástupců ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva práce a sociálních věcí, sdružení AFI a agentury CzechInvest.