Domů Ekonomika Společnosti l...

Společnosti loví zakázky v Íránu. S vládním dohledem i pomocí

0

Zástupci dvacítky českých firem odletí v první polovině října do Íránu, aby dojednali obchody v této stále ještě exotické zemi. Podnikatelé doprovodí náměstka ministra průmyslu a obchodu Eduarda Muřického.

Hodlají navázat na úspěch dubnové mise Hospodářské komory ČR. Při ní se podařilo například energetické skupině Energo-Pro získat zakázku za 15 milionů eur (405 milionů korun) na dodávku dvou vodních turbín pro íránskou vodní elektrárnu Khoda Afarin.

Podnikatelskou misi povede předseda Zahraniční sekce Hospodářské komory ČR a zástupce frýdecko-místeckého prodejce elektronického a elektrického vybavení pro letiště Transcon Electronic Systems  Ilja Mazánek. Nejvíce firem v misi je ze strojírenství, energetiky a potravinářství.

Nenasycený trh

„Íránský trh je po více než dekádě sankcí silně nenasycený. Mezinárodní podnikatelská sféra si je tohoto vědoma, proto je Írán v posledních měsících častou destinací množství podnikatelským misí z celého světa. Stávající situace, kdy je na tomto zajímavém trhu ještě prostor pro úspěšné uplatnění své produkce, proto nebude trvat dlouho,“ upozornil Mazánek.

První úspěchy už letos zaznamenaly i slezské a moravské firmy. Opavský výrobce důlních strojů Ostroj podepsal memorandum o dodávce důlního dobývacího komplexu v řádu desítek milionů eur. Brněnský Zetor zase dodá íránské společnosti Tondak Tiz 250 traktorů za zhruba 135 milionů korun. „Uzavření transakce mezi českou a íránskou stranou proběhlo přímo v Teheránu, kde byli zástupci ZETORU na čtyřdenní návštěvě spolu s českým ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem a šedesátičlennou delegací zástupců dalších tuzemských firem. Obchod s íránským partnerem tak mohl být uzavřen i díky nemalému přispění české vlády a vládních agentur,“ uznala ředitelka Úseku korporátní komunikace společnosti Zetor Margaréta Víghová.

CzechTrade funguje od začátku roku

Od začátku roku také funguje v Teheránu kancelář agentury CzechTrade. Ovšem ne všechny firmy jsou s pomocí státu při obchodování v této zemi spokojení. Třeba společnost AŽD Praha, které se v Íránu rýsovaly zakázky na dodávky zabezpečovacího zařízení pro tisíc kilometrů dlouhou železniční trať Teherán-Mašád. „V současné době se situace mění a sankce byly zrušeny, a firmy, které se v Íránu udržely, mají nyní velkou výhodu. To se ale českých firem až na výjimky netýká. Pomoc vlády a agentur se musí teprve nastartovat. Jak máme rozumět pomoci vlády, když Exportní garanční a pojišťovací společnost nepojišťuje, Česká exportní banka nefinancuje. Tudíž je v současné době podpora nulová,“ uvedl generální ředitel AŽD Praha Zdeněk Chrdle.

Firma má ale o Írán nadále velký zájem. „Zkušenosti s Íránem máme velmi dobré. Peršané mají jinou mentalitu než Arabové. Jsou velmi vzdělaní a seriózní. V Íránu byly a jsou velké příležitosti v oblasti železnic, bohužel naše aktivity byly přerušeny sankcemi a dodnes není vyřešen bankovní systém,“ poznamenal ředitel Zahraničního marketingu a obchodu AŽD Praha Petr Žatecký.

Češi a Írán

Česko-íránské obchodní vztahy mají dlouhou tradici. Český export do Íránu loni stoupl o 62 procent na 928 milionů korun. Mezi nejvýznamnější položky českého vývozu patří výrobky z nekovových nerostů, stroje a zařízení, léčiva a hnojiva. Z Íránu se nejvíce dováží ovoce a zelenina, suroviny živočišného a rostlinného původu, železo, ocel a káva, čaj a kakao.

Írán počítá na letošní rok s více než pětiprocentním růstem ekonomiky. Přispěje k tomu zrušení mezinárodních sankcí, jimž země čelila kvůli svému jadernému programu. Írán se dostal z ekonomické izolace letos v lednu, kdy světové mocnosti pod vedením Spojených států a Evropské unie zrušily protiíránské sankce výměnou za to, že Teherán omezí svůj jaderný program.