Domů Ekonomika Startuje nový...

Startuje nový program na opravy bytovek

0

Sehnat peníze na opravu bytovky má být od 11. ledna snazší než doposud. Tento pátek totiž startuje nový program Státního fondu rozvoje bydlení Panel 2013 +. Z toho si můžou na výhodný úrok půjčit peníze zájemci o opravy bytových domů. Na malé i velké projekty bude v programu k dispozici až miliarda korun ročně.

Od 11. ledna 2013 bude Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) přijímat žádosti do programu nízkoúročených úvěrů na opravy a modernizace bytových domů. Program nahradí předchozí dotaci komerčních úvěrů přímo nízkoúročeným úvěrem, který bude poskytovat SFRB. O půjčku si mohou zažádat všichni vlastníci, tedy jak právnické, tak fyzické osoby, města a obce, družstva a společenství vlastníků.

„Program naplňuje vládní Koncepci bydlení zachováním státní investiční podpory revitalizace bytového fondu jako investici do budoucnosti, která zároveň nebude závislá na státním rozpočtu. Pro žadatele bude program minimálně stejně výhodný jako dříve poskytovaná dotace k úrokům. Příjemce podpory získá úvěr za nižší úrok než je v současnosti dostupný na trhu a navíc fixovaný po celou dobu splácení,“ řekl ředitel Fondu Jiří Koliba.

Uspoří miliony

Úroková sazba poskytnutých půjček se bude řídit výší Evropské referenční sazby, která je 1,09 % p.a. Na konečný úrok bude ale mít vliv i schopnost půjčujícího dostát svým závazkům a splnění různých dalších minimálních podmínek. Úrok navíc bude fixovaný po celou dobu splácení, kterou je možné sjednat až na třicet let. Úvěr může pokrýt až 90 % nákladů, ale dům musí následujících pět let sloužit k bydlení.

Pokud si tedy zájemce o opravu bytovky vypůjčí z programu například 5 milionů s úrokem 1,09% p.a. na 20 let, získá proti komerčnímu úvěru v aktuální výši 3,5 % p.a. výhodu v podobě celkové úspory téměř jeden a půl milionu korun.

Z úvěru lze zaplatit opravy poruch domů, zateplení fasády, modernizaci bytových jader nebo opravy společných prostor. Opravy ale musí být komplexní. Pokud si tedy někdo zažádá o dotaci na zateplení fasády u domu s narušenou nosnou konstrukcí, měl by do žádosti zahrnout i odstranění těchto problémů. Půjčit si mohou vlastníci domů ale i na menší práce, jako je například oprava balkonů, střechy nebo pouze modernizace výtahu.

Miliarda ročně

Pro nastartování programu vyhradil Fond v letošním roce 210 milionů korun. „Jsme si vědomi vysoké podinvestovanosti bytového fondu. Bude-li zájem vlastníků bytů převyšovat plánovaný objem, je SFRB připraven v rámci svých zdrojů vyčlenit na podporu programu až miliardu ročně. Souběžně s programem Panel 2013+ připravujeme spuštění obdobného programu z projektu JESSICA, k jehož financování využíváme prostředků strukturálních fondů v pilotním objemu 600 milionů,“ doplnil k otázce financování Koliba.

Rozjíždějící se program má také pomoci rozhýbat české stavebnictví. „Díky Panelu 2013+ se v České republice vytvoří až tisíce nových pracovních příležitostí, z čehož může profitovat nejen malé stavebnictví, ale i česká ekonomika. Je nutné si uvědomit, že každá koruna investovaná do oblasti snižování energetické náročnosti budov se státu vrátí v podobě nižších sociálních výdajů, vyšším výběru daní a vyšší energetické bezpečnosti státu. Současně má multiplikační efekt na další navazující obory,“ okomentoval přínos programu Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR, které spojuje výrobce materiálů na zateplování domů.

Žádné komentáře

Napište komentář