Domů Ekonomika Stát má plati...

Stát má platit za své pojištěnce více. Sníží tak deficit pojišťoven

0

Ministr zdravotnictví v demisi Leoš Heger plánuje finanční injekci pro systém zdravotního pojištění. Podle návrhu, který dnes předloží vládě, by měl totiž stát od příštího ledna platit za děti, důchodce a nezaměstnané pojišťovnám více peněz. Příjmy pojišťoven by tak mohly vzrůst o bezmála čtyři až šest miliard korun.

Za své pojištěnce platí stát pojišťovnám už tři roky stejnou částku – sedm set dvacet tři korun měsíčně. Česká lékařská komora jej kvůli tomu dokonce označila za největšího dlužníka v systému zdravotního pojištění. Zaměstnanci i živnostníci totiž platí na pojištění až několikanásobně více.

Návrh Ministerstva zdravotnictví by měl tuto nerovnováhu alespoň v malé míře snížit. Místo sedmi sed dvaceti tří korun by mohl stát platit za své pojištěnce rovných osm set. To je alespoň vyrianta, ke které se kloní ministr Heger. Ve hře je však i navýšení pouze o padesát korun.

Obě možnosti by přitom pro systém zdravotního pojištění znamenaly významný nárůst rozpočtu. Při vyšším navýšení o 5,7 miliardy korun, při tom nižším o 3,7 miliardy. Podle Hegera přitom na zvýšení přílivu peněz do zdravotnictví uzrál čas.

„Systém zdravotnictví v uplynulých letech prokázal schopnost vypořádat se s pomalejším růstem příjmů zejména zvyšováním vlastní efektivity. Otázkou je, zda je reálné tímto způsobem generovat další úspory i nadále. Já osobně jsem přesvědčen, že by v tento moment bylo navýšení příjmů vhodné i potřebné,“ vysvětlil ministr Heger.

Heger: Umožněme zdravotnictví další rozvoj

Zdravotnictví se podle něj s okleštěním příjmů vypořádalo velmi dobře a našlo vnitřní rezervy, které tento tlak pomohly ustát. „Nyní je ale načase umožnit systému další rozvoj,“ dodal Heger.

Úřad proto nespoléhá pouze na možnost zvýšení platby za státní pojiětěnce. „Nevsadili jsme vše na jednu kartu, v současné době hledáme i další cesty, které by mohly přispět ke stabilizaci všeobecného zdravotního pojištění,“ řekl první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Systém zdravotního pojištění přitom pociťuje dopad ekonomické krize stejně jako další oblasti hospodářství. Na výběr pojistného má vliv stagnace mezd i zvyšování nezaměstnanosti. Zatímco v roce 2008 tedy stoupal výběr pojistného od občanů meziročně v průměru o osm a půl miliardy korun, v roce 2009 se naopak propadl a od té doby příjmy pojišťoven nerostou.

Tento výpadek příjmů už podle Ministerstva zdravotnictví nelze řešit jen tlakem na zvyšování efektivity. V současné době jsou už totiž všechny rezervy prakticky vyčerpány a další uskromňování by dovedlo lékaře i nemocnice na samotný kraj ekonomických možností.

„Svůj díl na rozevírání nůžek mezi příjmy a výdaji systému zdravotního pojištění nese bezpochyby i opakované zvýšení daně z přidané hodnoty,“ doplnil ministr zdravotnictví. Tento rok se tak bude systém pravděpodobně potýkat s přibližně šestimiliardovým deficitem.

Žádné komentáře

Napište komentář