Domů Ekonomika Stavby přehra...

Stavby přehrad se výrazně nemění, jednodušší je ale práce projektanta

Vodní nádrž Šance vloni oslavila čtyřicet let od svého vzniku. Byla budována v letech 1964 až 1969 pod vedením projektanta Miloslava Jandy, který byl tehdy zaměstnancem brněnského Hydroprojektu.

Extrémní záplavy v roce 1997 ukázaly, že je potřeba na přehradě provést několik úprav. „Tenkrát se nepočítalo s tím, že bude tolik pršet a poteče tolik vody,“ říká Miloslav Janda.

Jaký je rozdíl mezi budováním přehrad dnes a před čtyřiceti lety, kdy se stavěla Šance?

Stavba přehrad není zas tak revoluční odvětví, které by se měnilo ze dne na den. Vývoj je v technologiích, v hutnění, sypání materiálů, používají se některé nové materiály. Přehradářství je ale progresivní spíše ve výpočetních technikách a výpočetních modelech.

Inovace jsou tedy spíše než v samotné stavbě v práci projektanta?

Samozřejmě, to se nedá srovnat. Dnes se díky počítačům práce projektantů výrazně zjednodušuje.

Čas, který jste strávil na projektování Šance, musel být mnohonásobně delší, než by tomu bylo dnes.

Práce trvala opravdu dlouho a také to obnášelo prostudování řady materiálů o chování přehrad z jednotlivých materiálů, museli jsme dělat srovnání a výpočty. Dnes jsou tyto výpočty mnohem jednodušší, práce se zrychlila. Je to nesrovnatelné.

Jak tenkrát fungoval proces zadání tak velké zakázky jakou byla stavba přehrady?

Nic takového jako výběrové řízení pochopitelně nebylo. Problém byl spíše takovou práci zadat, protože bylo málo kvalitní pracovní síly na tak velkou stavbu. Myslím si ale, že si s tím nakonec Ingstav, který přehradu stavěl, poradil dobře.

Musela se následně Šance nějak upravovat?

Úpravy se tam dělají až teď v poslední době, protože hydrologická data, která platila tenkrát, se po povodních změnila. Ukázalo se, že povodně jsou daleko větší, než s jakými jsme před čtyřiceti lety počítali. Také se zpřísnily normy, kvůli bezpečnosti se mění přepady a skluz, trochu se změní i koruna hráze. Zkrátka prší víc, než se čekalo.

Sledujete stále dění na již postavených přehradách nebo stavby těch nových?

Jezdím na přehradní dny a jsem členem Českého přehradního výboru, takže mám stále přehled. Dneska už se přehrady bohužel moc nestaví, snad se teď postaví ta v Nových Heřminovech.

Ing. Miloslav Janda

Vystudoval VUT v Brně. V roce 1952 nastoupil do brněnského Hydroprojektu a v roce 1958 začal projektovat přehradu Šance. O deset let později odjel na stáž do Francie a po návratu se stal ředitelem Hydroprojektu. Díky své práci se dostal do různých koutů světa, pracoval například v Rakousku, Německu, ale také v Kuvajtu či Barmě. V 77 letech odešel do důchodu, je členem Českého přehradního výboru při České vědeckotechnické vodohospodářské společnosti.