Domů Ekonomika Ředitelé fire...

Ředitelé firem věští stavebnictví růst. Giganti se ale připravují na stagnaci

0
novela stavebního zákona

Tuzemské stavebnictví v loňském roce rostlo o 5,5 procenta. Dařilo se zejména inženýrskému stavitelství, to pozemní stagnovalo. Novou krev do žil oboru, který od roku 2008 do roku 2013 poklesl o 25 procent, přilila i větší aktivita zadavatelů z řad státu a samospráv. I pro letošek a příští rok počítají ředitelé stavebních firem s růstem o 2,4, respektive 2 procenta. Jistější jsou si šéfové menších a středních podniků. Lidé stojící v čele stavebnických gigantů očekávají spíše stagnaci. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research, která uveřejnila svou Kvartální analýzu českého stavebnictví.

Bez snahy dočerpat poslední peníze z dojíždějících fondů evropské unie by výsledek oboru loni vypadal jinak. Takto ale veřejní investoři sehráli v růstu odvětví významnou roli. „Problémem, který brání rychlejšímu přílivu nových projektů financovaných z veřejných zdrojů, však zůstávají zdlouhavá výběrová řízení nebo absence dlouhodobé koncepce investorů,“ upozornila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Stavebnictví pomůžou i změny zákonů

Klíčová pro další rozvoj odvětví podle ní bude novela stavebního zákona. „Nabídne zjednodušení a zrychlení procesu výstavby, například v možnosti zavedení koordinovaného řízení, které bude představovat spojení řízení územního a stavebního,“ dodala. Další plánovaný posun se týká koordinace při posuzování vlivů staveb na životní prostředí, takzvaného procesu EIA.

Letos čeká stavebnictví hlavně přechod ze starého programovacího období 2007-2014 na nové období 2014-2020. S tím pravděpodobně ubude veřejných zakázek. A zatímco loni se díky přílivu veřejných zdrojů extrémně dařilo firmám z oblasti inženýrského stavitelství, pro letošek jejich ředitelé očekávají pokles oboru, a to o 1,1 procenta. Jsou jediní. Drtivá většina ředitelů (77 % firem) v průzkumu CEEC Research věští svým podnikům růst.

Malých a středních projektů je dost, ubude těch velkých

Optimističtější jsou ředitelé malých a středních podniků. „Domnívám se, a zatím mi vývoj dává za pravdu, že naše stavebnictví bude mít vzestupnou tendenci. Nevím, jak je to u velkých zakázek, ale od soukromých investorů a menších zakázek je dostatek,“ uvedl výkonný ředitel firmy Revital-stavební servis Miroslav Miketa.

Hodnocení lidí stojících v čele velikánů českého stavebního trhu už je střízlivější. Nejčastěji mezi nimi zní slova stagnace, někteří počítají i s propadem, ale nijak zásadním. „Objem stavebního trhu v roce 2016 mírně poklesne v důsledku korekce související s ukončením 1. fáze Operačního programu Doprava. Pozitivní je alespoň to, že vládní investiční politika je momentálně stabilnější a citelnější než v nedávné minulosti,“ zhodnotil ekonomický ředitel společnosti STRABAG Rail Luboš Tomášek.

Výhled do budoucna ředitelům stavebních firem kalí především počet nových připravovaných projektů. Podle tří ze čtyř jich není dostatek. Polovina ředitelů ale vidí v tomto ohledu zlepšení. Rychle roste například bytová výstavba. Vloni soukromí investoři odstartovali výstavbu více než šestadvaceti tisíc nových bytů, což je v meziročním srovnání o 8,3 procent více.