Domů Ekonomika Stavebnictví ...

Stavebnictví po letech zažívá nárůst

0
novela stavebního zákona

Situace ve stavebnictví vypadá v letošním roce pozitivně. Zatímco v minulých letech firmy masivně propouštěly, letos budou spíše přijímat nové zaměstnance. Tento vývoj předurčují ekonomové i nejnovější analýza českého stavebnictví zpracovaná společnostmi CEEC Research a KPMG Česká republika. Největší oživění zažívají firmy, které se zabývají zakázkami na železnici.

Podle ekonoma Jiřího Šimary ze společnosti Cyrrus by se negativní trend mohl zlomit v polovině roku. „Během loňského roku pokračoval útlum stavební aktivity, což přinutilo stavbaře k dalšímu propouštění. Předpokládám, že začátkem letošního roku bude negativní trend ve stavebnictví pokračovat. Obrat by mohl nastat až ve druhém pololetí spolu s tím, jak bude ekonomické oživení nabírat na tempu. Další vlny propouštění tak v letošním roce již neočekávám, mnoho firem by mohlo naopak zaměstnance začít opatrně nabírat,“ domnívá se Šimara.

Růst tažený přílivem veřejných zakázek

Pozitivní změny předurčuje i analýza společností CEEC Research a KPMG Česká republika. Mírný růst podle tohoto rozboru stavebnictví zaznamenaly firmy už v loňském roce. Za deset měsíců loňského roku se zvýšil počet i objem veřejných výběrových řízení na stavby a rekonstrukce až o 27 procent. To je největší růst za poslední tři roky. „České stavebnictví prolomilo v minulém roce pět let trvající krizi. V roce 2015 bude pokračovat mírný růst sektoru, který bude tažen především přílivem veřejných zakázek. Znát bude zejména velký tlak na dočerpání prostředků z Evropské unie do konce roku 2015. Pomalu ale oživuje i privátní sektor, zejména výstavba v oblasti průmyslu,“ míní ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Vůbec největším zadavatelem veřejných zakázek je stát. Na trhu to znamená až 40 procent. V roce 2014 stát zahájil 3 433 výběrových řízení na stavební zakázky, to znamená ve srovnání s předchozím rokem růst o 18,2 procent. Celková předpokládaná hodnota stavebních zakázek byla 133,8 miliard korun. Ministr dopravy Dan Ťok chce pomoci investiční výstavbě zjednodušením administrativy. „Máme dlouhodobý cíl, a to zkrátit průměrnou dobu výstavby z dnešních 12,5 let na polovinu. Kromě toho chceme urychlit výkupy pozemků a územní přípravu staveb,“ přiblížil Ťok plány Ministerstva dopravy.

Zvedá se i Evropa

Situaci ve stavebnictví se zlepšuje nejen v České republice, ale také v Evropské unii. Podle analytika Petra Dufka z ČSOB  se oproti prosinci produkce tohoto odvětví v EU o jedno procento zlepšila, a to v meziročním srovnání znamená přírůstek 1,4 procenta. „ Růst stavebnictví  jde na vrub především pozemnímu stavitelství. Inženýrské stavitelství, kde silnou roli sehrává veřejný sektor, se však k růstu vrací rovněž s tím, jak odeznívá politika razantních rozpočtových škrtů,“ okomentoval situaci ve stavebnictví Dufek.

Podotkl, že pozitivní čísla z evropského stavebnictví jsou dobrou zprávou i pro český trh. „Ukazuje se totiž, že zahraniční stavební zakázky začínají sehrávat stále větší roli v hospodaření tuzemských stavebních firem. Jestliže před vstupem do EU představovaly zahraniční zakázky 2až 3 procenta všech zakázek, tak v loňském roce už šlo o celou pětinu,“ poznamenal ekonom.