Domů Ekonomika Stoprocentní ...

Stoprocentní hypotéku již nedostanete. A čeká nás mnoho dalších změn

0

Trend nízkých úroků u hypoték již delší dobu tlačil banky k poskytování velkého množství úvěrů s vysokými částkami až do 100 % půjčky. Výhodou sice bylo, že na hypotéku mohl dosáhnout skoro každý, ale zároveň představoval riziko pro kupující i pro banky. Česká národní banka proto zpřísnila doporučení pro poskytování úvěrů, jako prevenci proti riziku přehřívání hypotečního trhu.

K jakému snížení dojde?

Od 1. října 2016 platí doporučení České národní banky o poskytování hypoték maximálně do 95 % hodnoty nemovitosti. Stejně tak se změnil i podíl hypoték v rozmezí 80-95 % hodnoty nemovitosti, která může tvořit jen 10 % poskytnutých úvěrů. ČNB nemůže bankám přikázat, aby to dodržovaly. Ale pokud doporučení nerespektují, může jim navýšit povinné rezervy – to znamená, že bankám samotným se tyto úvěry prodraží.

Druhým krokem, který ČNB doporučí od 1. dubna 2017, bude snížení hypotéky na 90 % hodnoty nemovitosti, s tím, že na půjčky v hodnotě nemovitosti mezi 80 až 90 % bude doporučeno poskytovat jen 15 % případů.

Končí sen o vlastním bydlení?

Nové doporučení má dopad zejména na kupující, kteří nemají našetřené žádné peníze na koupi nemovitosti. Zásadním problémem u vysokých hypoték je totiž zejména to, že kupující neví s jistotou, jak se změní úroková sazba po období fixace, která bývá většinou pětiletá, což může vést k následným problémům se splácením.

ČNB právě na vysoké neschopnosti splácet reagovala, protože pokud by k němu došlo ve velké míře, mohlo by mít negativní vliv na ekonomiku. Ve své podstatě se však jedná o preventivní opatření. Zadluženost českých domácností totiž nijak nevybočuje z trendu zadluženosti domácností v západní Evropě. Kromě toho od listopadu bude navíc kupující nově platit také daň z nabytí, což znamená další, 4% navýšení. Sen o vlastním bydlení tedy nekončí, pro kupující to však znamená delší dobu spoření.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru

Pozitivní zprávou pro kupující však je nový zákon o spotřebitelském úvěru, který nově hypotéky zahrnuje a vejde v platnosti 1. prosince letošního roku.

„Nejpozitivnější změnou je rozhodně možnost předčasného splacení hypotéky bez sankcí. Podle nového zákona to bude až 25 % hypotéky ročně,“ vysvětlil Petr Broža, obchodní ředitel realitní kanceláře Real Spektrum. „Při prodeji nemovitosti zatížené hypotékou budete navíc moci doplatit celý úvěr s minimální sankcí 1 % hypotéky, do maximální výše 50 000 korun.“

Zákon se bude týkat jak nových hypoték, tak těch, kterým skončí fixace.

Má ještě nějaké výhody?

Pokud banka dostatečně neprověří klienta, který následně nebude schopný hypotéku splácet v tříleté promlčecí době, má právo se dovolat její neplatnosti. Bude tedy jen na bance, aby důkladně prověřila klientovu schopnost splácet a vyvarovala se tak následných problémů. Kromě toho se sníží penále za pozdní splácení, pokuty nepřesáhnou 50 % úvěru, nejvýše však 200 tisíc korun. Zákonodárci se také toho rozhodli razantněji zakročit proti lichvářům. Nově bude ČNB udělovat licenci pro nebankovní poskytovatele půjček, za lichvu tak budou hrozit pokuty až 20 milionů korun.