Domů Dění v regionech Strojaři si v...

Strojaři si v Brně čechrají peří. Expozice na strojírenském veletrhu potvrzují oživení ekonomiky

mezinárodní strojírenský veletrh

Jak to vypadá s kondicí (nejen) české ekonomiky přes optiku 57. mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně (MSV)? Víc než dobře, zhodnotil na pondělním zahájení akce generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

Na nejdůležitější brněnský veletrh se sjelo 1500 vystavovatelů z více než třiceti zemí. A očekávají, že své produkty předvedou až 80 tisícům návštěvníků. „Veletrh vyrostl a ukazuje se, že firmy přestaly šetřit, opět se objevují drahé expozice jako před rokem 2008,“ popsal Kuliš.

Protáčet turnikety pomáhá i zájem, kterému se událost těší na východ od českých hranic. Partnery letošního ročníku jsou čínská provincie Habei a Jižní Korea. Čína si navíc spolupráci s MSV zopakuje i v příštím roce.

V Brně zasedla vláda a ukázal se i prezident

Do jihomoravské metropole ale nezamířili jen strojaři z celého světa. Na MSV tento rok poprvé zasedla i vláda. „Zasedání neslo podtitul Podpora průmyslu a snad se stane tradicí,“ doufá Kuliš. Podle premiéra Bohuslava Sobotky se jeho tým v této souvislosti zaměří mimo jiné i na efektivní a smysluplné čerpání evropských dotací v novém programovém období.

Účast ministrů nebyla ale jediným „poprvé“ letošního MSV. Tradiční Sněm Svazu průmyslu a dopravy na začátku veletrhu navštívil i český prezident Miloš Zeman. Podpora tuzemského průmyslu by se podle něj měla zaměřit na tři úkoly:

„Prvním je změna proporcí mezi technickými a humanitními obory ve prospěch těch prvních, druhým je opět negativní změna proporcí, tentokrát mezi základním a aplikovaným výzkumem. Tím třetím je nebát se podporovat i export u nových progresivních odvětví, jakými jsou biotechnologie a nanotechnologie,“ vypočetl Zeman.

Roboti, automatizace a digitalizace

Jaká je ale budoucnost průmyslu a strojírenství nejlépe ukáže procházka mezi expozicemi firem. Prim bude hrát v chytrých továrnách čtvrté průmyslové revoluce automatizace, robotika a digitalizace. „Průmyslové roboty se ve strojírenství stále více prosazují,“ řekl Jindřich Vaňous ze společnosti KUKA. Ta včera s firmou SIEMENS představila novinku na českém trhu v tomto odvětví, díky níž je možné ovládat roboty KUKA a CNC stroje SIEMENSu z jednoho rozhraní.

S roboty se předvedla i ABB, která na MSV ukázala světový unikát. Její přístroj YuMi je prvním průmyslovým robotem se dvěma pažemi, který umí skutečně bezpečně spolupracovat s člověkem. Nemusí tedy být zavřený v ochranné kleci jako jeho větší a silnější příbuzní, kteří by dokázali s člověkem pořádně zamávat.

„YuMi svou konstrukcí jedinečně napodobuje lidské schopnosti. Je to převratná inovace přinášející komplexní řešení pro automatizaci montáže malých součástí zejména v oboru elektroniky,“ uvedl generální ředitel ABB Česká republika Hannu Kasi.

Do pavilonu Z pak přiláká návštěvníky balící linka HELIOS PACKAGING LIVE, kterou si budou moci prohlédnout v reálném provozu. „Na konci každého spuštění čeká návštěvníky soutěž o ceny a ochutnávka čokolád, na kterou je mimo jiné linka určena. Čtyřikrát denně lze vidět robotické ukládání čokolád do krabiček, následné balení, značení a finální paletizaci, tentokrát jak na automatické, tak i na poloautomatické ovinovačce,“ uvedla Michaela Zachová z pořádající agentury.