Domů Ekonomika Superpočítač ...

Superpočítač zvládne varovat před lokálními povodněmi

Mít ten počítač vloni, nemusely být následky povodní tak děsivé. Čeští meteorologové už třináct let upozorňovali na to, že jejich zastaralá technika lze nahradit mnohem přesnějším systémem.

Dočkali se až letos v únoru. Meteorologové mohou od té doby vydat varování před lokálními lijáky dvě hodiny předem. Před tím to bylo o několik hodin více.

„Loňským povodním se dalo jen těžko vyhnout. Kvůli zastaralému počítači jsme ale nemohli lidi varovat s dostatečným předstihem. Přitom při povodních jako byly ty v loňském roce je dobrá každá minuta,“ uvedla vedoucí oddělení numerologické předpovědi počasí z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Radmila Brožková.

Seznamte se s novým superpočítačem: jmenuje se NEC SX-9. Je velký asi jako urostlý člověk. Zvládne 1,6 milionů operací za sekundu. Pokud byste chtěli podobného výkonu dosáhnout doma, museli byste zapojit více než sto běžných počítačů nebo téměř 200 miliard jednoduchých kalkulaček. NEC SX-9 stál sedmdesát milionů korun a je umístěný v centrálním sídle ČHMÚ v Praze-Komořanech. Zvládne sledovat a vyhodnocovat informace po celém území Česka.

„Devítka“ je už třetím superpočítačem, který meteorologové od roku 1989 vlastní. Přestože její předchůdce uměl loni poznat, že bude například na Novojičínsku ustavičně pršet, nedokázal vyhodnotit, že na několika kilometrech čtverečních hrozí vodní peklo. Přestože starostové novou techniku vítají, jsou s nadšením vůči ní opatrní.

„Nevím, jestli není mediální prezentace přeceňována. Při povodních, které jsme loni zažili, jsme bojovali o každou minutu. Navíc nikdo prozatím neumí odhadnout dvě bouře nad sebou. A to se loni událo,“ uvedl starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček.

Sledujte aktuální předpověď povodní na http://hydro.chmi.cz/hpps/ (hrd)