Domů Dění v regionech Technologie N...

Technologie NEJinovátora Jihomoravského kraje čistí odpadní vodu ve dvaatřiceti zemích

inovační vouchery

Titulem NEJinovátor Jihomoravského kraje se může pyšnit společnost ASIO. Podnik, který vyvíjí, vyrábí a dodává technologie pro čištění odpadních vod, uspěl ve stejnojmenné soutěži v konkurenci téměř dvou set dalších společností. Firmy se poměřovaly v tom, která má lepší řízení inovací.

„Kvalita a velký počet přihlášených firem do soutěže jen potvrzují, že Jihomoravský kraj je lídrem mezi regiony v oblasti inovací. Zároveň je to pro nás důkaz, že sázka na podporu vědy, výzkumu a inovací ze strany kraje byla krokem správným směrem, uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Od čištění odpadních vod po kuličkové šrouby

Vítěz soutěže NEJinovátor Jihomoravského kraje, společnost ASIO, se zabývá vývojem, výrobou a dodávkami technologií pro čištění odpadních vod, úpravu vod a čištění vzduchu. V současnosti má zastoupení ve dvaatřiceti zemích světa, kde se její produkty uplatňují zejména při čištění odpadních vod z rodinných domů, obcí, měst, nemocnic a v různých průmyslových odvětvích.

Na druhé příčce se umístila společnost INVEA-TECH, která se věnuje vývoji softwaru a hardwaru v oblasti bezpečnosti informačních sítí. Působí celosvětově prostřednictvím obchodních partnerů a v letošním roce se zařadila do žebříčku ACE top 100 nejvíce inovativních ICT společností v Evropě.

Třetí místo mezi firmami s nejlepším řízením inovací obsadila společnost KULIČKOVÉ ŠROUBY KUŘIM, jež svou činností navazuje na dlouholetou tradici výroby obráběcích strojů v Kuřimi. Široké spektrum výrobků nachází uplatnění při výrobě obráběcích strojů, automatizační techniky či ve farmaceutickém, automobilovém a leteckém průmyslu.

Účastníky proklepla porota i inovační auditoři

První ročník soutěže NEJinovátor Jihomoravského kraje 2014 odstartoval letos v červenci nominací firem. V prvním kole soutěže zhodnotila odborná porota například význam inovačních aktivit firem pro jihomoravský region, úroveň spolupráce s akademickou sférou a výzkumnou infrastrukturou v Jihomoravském kraji i úroveň reprezentace regionu firmou v zahraničí. Ve druhém kole prošli účastníci inovačním auditem, při kterém specializovaní inovační poradci hodnotili proces, jakým společnosti k inovacím přistupují, jak s nimi umí pracovat, jak je uvádějí do praxe a jak je dokáží zpeněžit. Vítězové převzali ceny z rukou jihomoravského hejtmana Michala Haška minulý čtvrtek.

Zúčastnit se soutěže mohly všechny malé a střední inovativní společnosti se sídlem či významnými aktivitami na území Jihomoravského kraje s libovolným oborem podnikání. „Malé a střední podniky jsou základem každé fungující ekonomiky. Otevřený přístup k inovačním řešením mezi účastníky soutěže jasně dokládá, že jihomoravští podnikatelé se nebojí nových výzev a příležitostí,“ dodal David Šeich, předseda Unie malých a středních podniků ČR, která soutěž vyhlásila.