Domů Ekonomika Teplárny jsou...

Teplárny jsou na arktické mrazy připravené

0

Teplárny v České republice dokončují všechny činnosti nutné k zajištění dodávek tepelné energie pro své odběratele při příchodu arktických mrazů. Už současné teploty kolem -10 °C dokonale prověřují špičkové zdroje i dispečinky soustav zásobování teplem.

Některé teplárny ohlašují operátorovi trhu s elektřinou snížení výroby elektřiny ve prospěch dodávek tepla pro další dny a někde se posilují pohotovostní týmy.

„Pokud teploty skutečně klesnou ve městech až pod hranici mínus 25 °C, dojde ke zvýšení odběru tepla oproti teplotám kolem 0 °C, které v letošní zimě zatím převažovaly, zhruba o 50 až 60 %,“ uvedl mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.

To v reálu odpovídá nárůstu odběru tepla z průměrné denní teploty 0 °C na mínus 15 °C, neboť se počítá s průměrnou denní teplotou. Mrazy mínus 30 °C jsou avizovány pro mrazové kotliny, které teplárny teplem nezásobují a navíc se jedná o hodnoty špičkové (maximální), nikoliv trvalé po dobu celého dne.

„Výrazné navýšení odběru tepla však nemusí znamenat i stejné zvýšení výroby tepla. Teplárny již připravují omezení výroby elektřiny tak, aby uvolnily dostatek tepla pro svoje odběratele – domácnosti, průmyslové podniky i služby. V praxi to znamená, že výroba tepla v teplárnách se zvýší zhruba o 30 až 50 %, podle technologického složení a možností jednotlivých tepelných zdrojů a distribučních soustav,“ doplnil Kaufmann.

I blokové plynové kotelny bez výroby elektřiny podle něj nastávající arktické mrazy zvládnou. Společně se špičkovými zdroji byly projektovány tak, aby krátkodobě zvládly i mrazy 20 °C pod nulou. Ale vzhledem k zateplování došlo k výraznému snížení spotřeby tepla u všech skupin odběratelů, takže je tu dostatečná výkonová rezerva pro překlenutí ještě větších mrazů, včetně předpovídaných minus 30 °C.

Teplárny by chtěly upozornit své odběratele, aby také zvýšili kontrolu odběratelských tepelných zařízení, neodstavovali jejich části a neotvírali dlouhodobě okna nad otopnými tělesy, kromě krátkého intenzívního větrání,“ upozorňuje Kaufmann.