Domů Dění v regionech Tři průmyslov...

Tři průmyslové zóny získají extra podporu. Dvě jsou na Moravě

průmyslové zóny

Ostrava – Mošnov a ve Zlínském kraji Holešov, to jsou dvě ze tří strategických průmyslových zón, které získají větší podporu. Spolu se zónou Most – Joseph se totiž stanou prvními zvýhodněnými průmyslovými zónami podle novely zákona o investičních pobídkách. Plán je takový, že pomohou rozvoji znevýhodněných regionů.

Zvýhodněné průmyslové zóny jsou v České republice horkou novinkou. České právo zná tento pojem teprve od května, kdy začala platit novela zákona o investičních podmínkách. V řadě zemí ale funguje tento koncept už desítky let.

Dvě ze tří ze tří oblastí, které jako první zvýhodnění získají, leží na Moravě. Na lepší podmínky se můžou těšit investoři v oblasti Ostrava – Mošnov a ve Zlínském kraji potom v zóně Holešov. Nový statut získá i mostecká zóna Joseph.

„Lokality jsou vybírány velmi pečlivě. Doufáme, že statut zvýhodněných průmyslových zón spolu s benefity, které se k tomu pojí, nám pomůže přilákat investory i do jindy opomíjených regionů,“ vysvětlil ministr průmysl a obchodu Jan Mládek.

Co investory čeká?

V čem ale tkví ony výhody? Tak předně, tamní investoři získají širší nabídku investičních podmínek. Ty však ani nadále nepřesáhnou výši regionální podpory. Oproti ostatním regionům budou moci dosáhnout i na vyšší podporu na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až do výše 300 tisíc korun.

Pokud s tím bude souhlasit zastupitelstvo obce, ve které se průmyslová zóna nachází, investoři nebudou muset navíc platit za pozemky a stavby na jejím území daň z nemovitosti až po dobu pěti let.

Na tom, jak se osvědčí zvýhodnění prvních tří zón, závisí i to, jestli v Česku dostanou tento status i další lokality. Současně analytici Ministerstva průmyslu a obchodu prověřují další plochy ve stávajících státem podporovaných průmyslových zónách s ohledem na aktuální vývoj v jednotlivých regionech České republiky.