Domů Ekonomika Tržby maloobc...

Tržby maloobchodníků v listopadu rekordně stouply, lidé nakupovali dárky s předstihem a přes internet

0

Lidé utráceli za zboží maloobchodníků v listopadu o skoro osm procent více než vloni. Češi více než kdy jindy nakupovali zboží přes internet. Díky tomu internetový prodej vzrostl meziročně o více než třetinu, a daří se mu nejlépe za poslední čtyři roky. Růst tržeb způsobily zřejmě blížící se Vánoce a taktéž ohlášení intervence kurzu koruny.

Čeští obchodníci měli loni v listopadu nejlepší tržby od ledna 2011. Podle dnešní zprávy Českého statistického úřadu lidé utráceli před Vánoci v obchodech o 7,8 procent více než vloni. Zákazníci však často nemířili do kamenných prodejen, ale nakupovali zboží na internetu. Tam Češi v listopadu utratili o 36,4 procent více, než vloni.

Příčiny listopadového růstu jsou podle odborníků dvojí. „Listopadový růst tržeb potvrdil naděje, které obchodníci vkládali do předvánočních nákupů. Tyto výsledky jsou ale ovlivněny i intervencí České národní banky ze 7. listopadu a marketingovou reakcí prodejců, kteří nabídli dříve než je obvyklé výrazné slevy,“ uvedl Pavel Kulhavý ze společnosti PwC Audit.

Kromě růstu tržeb maloobchodníků na internetu přispěly k pozitivním číslům taktéž prodeje automobilů, oděvů, zařízení pro sport a kulturní vyžití, či elektroniky. Tu však stále častěji nakupují Češi právě přes internet. „Tradičními dárky se staly mobily, tablety a další elektronika, kterou se již čeští zákazníci naučili kupovat přes internet,“ dodal Kulhavý.

Po dlouhém poklesu tržeb zaznamenali v listopadu malý růst o 1,4 procent meziročně i prodejci potravin. Jejich situace je však obtížná. „Lidé často hledají co nejlevnější variantu každodenního nákupu. Mnohé řetězce však pouze sklízí plody toho, že své zákazníky naučili nakupovat jídlo takřka výhradně jen ve slevách,“ řekl Kulhavý.

Výsledky jsou zajímavé i v porovnání se zbytkem Evropy. Reálný meziměsíční růst tržeb maloobchodníků v listopadu v České republice byl 3,6 procent. Ve stejném období přitom tržby obchodníků v 28 státech Evropské unie stouply v průměru jen o 1,2 procenta. Někteří ekonomové však varují, že kvůli zásahu České národní banky do kurzu koruny lidé budou nadále už spíše šetřit, a hrozí proto deflace.

Žádné komentáře

Napište komentář