Domů Ekonomika Turecko je pr...

Turecko je prioritní zemí pro český export zaslouženě

0

Turecko se stále těší zájmu českých exportérů a jejich produkce tam jde na odbyt. Potvrzuje to i bezmála tři sta obchodních jednání, které si v Turecké republice smluvili minulý týden zástupci pětadvaceti českých firem doprovázející na oficiální návštěvě země ministra vnitra v demisi Martina Pecinu. Turecko tak potvrdilo roli prioritní země pro český export.

„V letošním roce jsme nejvíce pojišťovali export do Ruska, Turecka a Ázerbajdžánu,“ shrnula mluvčí úvěrové pojišťovny EGAP Hana Hikelová, o které země mají čeští exportéři největší zájem.

Poptávka po české produkci v Turecku panuje hlavně v odvětvích, jako je těžební průmysl a energetika. Česká společnost Ferrit například dodává do Turecké republiky důlní mechanizované výztuže. „V Turecku máme navíc nově rozjednaný projekt týkající se vybavení dolů a výstavby elektrárny v hodnotě 500 milionů dolarů,“ uvedl obchodní ředitel firmy Ferrit Petr Kovář.

Kovář chválí i přínos obchodní mise, na které doprovázel ministra Pecinu. Ocenil hlavně to, že veškerá obchodní setkání mohli zástupci firmy absolvovat s lidmi z České exportní banky. „Díky tomu jsme konečným investorům, majitelům dolu, mohli promptně nabízet financování jednotlivých projektů,“ dodal Kovář.

Firmám, které disponují know-how v oblasti energetiky a těžebního průmyslu, se nabízí v Turecku obrovské příležitosti. Příkladem za všechny může být již spuštěný projekt Adularya, ke kterému dodává energetickou část společnost Vítkovice Power Engineering a firma ABB.

Projekty za 100 milionů euro

„Aktuálně realizujeme engineeringovou část projektu Adularya, který dosahuje výše 11 miliard euro. Rovněž připravujeme s celým českým subdodavatelským řetězcem další projekty, a to jak v energetice, tak v povrchové těžbě nízkokalorického energetického uhlí. V současné době Turecko v rámci energetiky a povrchové těžby disponuje projekty dosahujícími více než 100 milionů euro,“ potvrdil předseda představenstva a generální ředitel firmy Vítkovice Holding Jan Světlík.

Firmy, které již stačily poznat Turecký trh, navíc chtějí nabídnout své zkušenosti dál. „Na základě realizovaných obchodních schůzek hodláme vytvořit expertní skupinu, která zná turecká specifika a pomůže tak najít optimální dopravní řešení pro české firmy. Zajistíme tak větší konkurenceschopnost zboží z České republiky,“ objasnil Dušan Jamný, ředitel společnosti Czechoslovak ocean shipping, která získala v Turecku ostruhy na projektu elektrárny YUNUS EMRE.

Vše tak nasvědčuje tomu, že Turecko oprávněně patří mezi prioritní země pro český export. „Jedná se o velký trh v sousedství Evropské unie, český byznys zde má velmi dobré renomé, což ostatně dokazují i české společnosti, které zde s úspěchem působí. Ukazuje se, že spolupráce s tureckými firmami může rovněž vyústit i v nalezení nových trhů na východ od Turecka, jako je například Irák, Irán, či Ázerbájdžán,“ dodal člen představenstva Hospodářské komory ČR a vedoucí podnikatelské mise Bořivoj Minář.

Žádné komentáře

Napište komentář