Domů Ekonomika Turecko je st...

Turecko je stále země pro váš byznys. Turky zajímají služby i know-how českých firem

0
země pro váš byznys

V Turecku máme zelenou. Tak by mohla znít zpráva, se kterou se z hospodářsky rychle se rozvíjející země rozkročené mezi Evropou a Asií v polovině ledna vrátili čeští byznysmeni doprovázející předsedu Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka na podnikatelské misi. Turecké firmy mají podle nich o české podniky i nadále zájem.

„Do Turecka jsme s sebou vezli firmy z oborů energetika, automobilový průmysl, věda, výzkum, inovace, strojírenství a bankovnictví,“ uvedl viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář, který podnikatelskou delegaci do Turecka vedl.

I přesto, že české firmy nejsou v Turecku úplnými nováčky, nebrali podle Mináře podnikatelé návštěvu na lehkou váhu. „Letěli jsme tam s určitou dávkou respektu a především očekávání, neboť chceme, aby Turecko zůstalo i v novém roce prioritní zemí pro náš export,“ doplnil Minář.

Potenciál má energetika, strojírenství a cestovní ruch

Z Turecka už ale odlétali čeští podnikatelé s pocitem, že tamní byznys zůstává tomu českému i nadále nakloněn. Velký potenciál má hlavně energetika, strojírenství a cestovní ruch.

„Mise do Turecka byla z našeho pohledu velice povedená. Místní firmy mají zájem o náš obor a chtějí spolupracovat. Pro naši firmu se objevily možnosti založení joint venture, které by bylo vzájemně výhodné,“ přiblížil jeden z členů podnikatelské delegace, jednatel společnosti Elektrotechnik Czech Tomáš Korostenský.

Místo pro banky i vědu a výzkum

Spolupracovat přitom nemusí jen firmy. „V průběhu mise jsme navázali spolupráci s Bilkent Cyberpark v oblasti základního a aplikovaného výzkumu a nanotechnologií. Podařilo se nám rovněž navázat spolupráci s Istanbul Aydin University, a to v rámci přípravy společných projektů vědy a výzkumu včetně aplikovaného výzkumu,“ uvedl vedoucí výzkumné skupiny brněnského výzkumného centra CEITEC Jozef Kaiser.

Nové možnosti se otevírají i pro bankovní sektor. „Turecké firmy v průběhu jednání projevily zájem o nemovitostní projekty v České republice nebo o dovoz energetických technologií,“ přiblížil možnosti ředitel Trade and Export Finance v Raiffeisenbank Martin Maar s tím, že je v této oblasti velký prostor pro spolupráci s bankou.

Posilovat v Turecku chce ostatně i Česká exportní banka (ČEB). „Turečtí investoři projevili zájem o spolupráci s ČEB, a to nejen v teritoriu Turecka, ale i  přilehlých regionech. Seznámili nás se třemi energetickými projekty, na jejichž výstavbě by se mohly podílet české firmy a které by financovala  exportní banka. S ohledem na tento vývoj by ČEB měla posílit svoji pozici na tomto trhu založením vlastní kanceláře,“ řekl ředitel odboru Mezinárodní vztahy a komunikace v ČEB Petr Križan.