Domů Ekonomika Tuzemské ekon...

Tuzemské ekonomice chybí hlad po inovacích

0

České firmy nezajímají inovace. Na tuzemském trhu tak chybí hlavní motor, který by tlačil vědce k tomu, aby se výsledky své práce snažili uzpůsobit využití v praxi. Takový je alespoň jeden ze závěrů, které vyplynuly z výroční konference Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, kterou dnes v Praze uspořádali zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Situace se však podle odborníků brzy změní. Tlak na inovace zanedlouho nutně svede dohromady výzkumné instituce s aplikační sférou a podniky, které budou schopny přetavit novinky v nové produkty a obchodní příležitosti. „Bohužel ve stávající situaci není v naší ekonomice hlad po inovacích. Firmy musí více poptávat nové věci a tlačit výzkum a vývoj k aplikovatelným výsledkům,“ komentovala současný stav místopředsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace Miroslava Kopicová s tím, že se firmy a vědci musí naučit hlavně lépe domluvit. Podle Kopicové má tak být nyní nejdůležitějším cílem lidí z oblasti výzkumu a vývoje dotáhnou špičkové novinky do praxe. „Tady máme stále ještě velký dluh,“ zdůraznila Kopicová.

Na výzkumná centra šlo přes 56 miliard

Ve snaze dát svému bádání praktický rozměr mohou vědecké instituce, jako vysoké školy nebo výzkumná centra, využít dotace z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Ten se podle zástupců Ministerstva školství za poslední rok a půl dostal z pozice programu rizikového mezi programy úspěšné. „Operační program v tuto chvíli již skutečně přináší první hmatatelné výsledky,“ vyjádřil se ministr školství Petr Fiala.

Na projekty vědecko-výzkumných center už z programu putovalo přes 56 miliard korun, což je více než 92% ze všech peněz, které v něm jsou k dispozici. „Operační program je v dobrém stavu, čerpání i schvalování prostředků Evropskou komisí běží řádně a v letošním roce se podaří splnit limity čerpání, které nám EK stanoví,“ pochválil program Fiala.

Peníze budou jen na smysluplné projekty

Na konferenci však nezněly jen pochvaly. V programu zůstává několik problematických oblastí, které mají závažný vliv na jeho úspěšné fungování. Kamenem útazu je způsob, jakým se podle českých zákonů zadávají veřejné zakázky. Ten mnoha výzkumným centrům komplikuje pořízení často unikátních přístrojů. Příprava projektů je pro žadatele navíc často komplikovaná. Právě na to se chce zaměřit Evropská unie v příštím plánovacím období.

„Unie se v budoucím období snaží zohlednit velkou poptávku po snadnější přípravě a realizaci projektů, ale zároveň budou podporovány pouze skutečně kvalitní a smysluplné projekty, což by mělo ostatně platit i dnes. Je mnohem efektivnější využít 90% z celkového balíku programu na kvalitní a smysluplné projekty, než 100% všech peněz na projekty, které pak budeme muset doplácet ze státního rozpočtu, protože v nich auditní orgány Bruselu našly závažné nesrovnalosti a pochybení. Neznamená to pak nic jiného, než další zátěž státního rozpočtu,“ řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

Žádné komentáře

Napište komentář