Domů Ekonomika U tarifů pro ...

U tarifů pro mladé rozhodují data

0

Při výběru mobilního operátora a tarifu u mladých lidí do šestadvaceti let hraje jednu ze stěžejních rolí cena datových služeb. Zjistil to Český telekomunikační úřad ve svém průzkumu. Ukázalo se také, že většina mladých lidí utratí za svůj mobilní telefon do dvou set korun měsíčně.

„Internet v mobilu v současnosti využívá zhruba polovina všech uživatelů mobilních služeb. Datové služby jsou typičtější pro mladší generace, studenty, manažery ve firmách a lidi ve vyšších příjmových skupinách,“ zjistil Český telekomunikační úřad.

Větší zájem o datové služby potvrzují také operátoři. „Spotřeba dat vzrostla u zákazníků T-Mobile meziročně o 223 procent, a to samozřejmě i u mladých zákazníků,“ podotkla mluvčí společnosti T-Mobile Patricie Šedivá. Placený internet v mobilu si podle ní pořídilo padesát procent mladých lidí ve věku od dvanácti do šestadvaceti let. „Průměrná měsíční útrata našich zákazníků v tomto věku je přibližně 350 korun. Pokud mají mladí smartphone tak i víc používají mobilní internet a mají vyšší útratu, než ti co ho nemají,“ dodala Šedivá s tím, že T-mobile nabízí několik tarifů zaměřených na mladé.

Podle průzkumu Českého telekomunikačního úřadu polovina uživatelů internetu v mobilu využívá datový limit do tisíce megabytů. Další zhruba jedna čtvrtina svůj datový limit nezná.

Klasické telefonování a SMS nahradí internet

V oblasti datových služeb se snaží zaujmout zákazníky také virtuální operátoři. „Vysoká cena datových služeb, které podle našich průzkumů využívá až šestaosmdesát procent studentů dvě hodiny denně především k surfování na sociálních sítích, vede mladé lidí k volbě virtuálních operátorů. Díky službám jako Facebook či Skype postupně klasické SMS či volání ustoupí do pozadí a rozhodujícím faktorem na poli telekomunikací budou mobilní data,“ uvedl projektový manažer virtuálního operátora Studentfone Tomáš Böhm.

Operátoři se snaží zaujmout různými balíčky. „Část z virtuálních operátorů se snaží cílit na určitou skupinu populace. Výjimkou nejsou ani mladí lidé. Příkladem můžeme uvést Studentfone nebo mobil.cz, kteří se v dnešní době smartphonů snaží nabídnout nejen výhodné volání, ale zejména cenově dostupné datové připojení. Nechybí tak ani balíčky, díky kterým lze využívat sociální sítě nebo jiné vybrané stránky zdarma,“ říkají David Jandečka a Robert Klaubert, kteří provozují stránky virtualni-operatori.cz. Upozorňují však, že velké procento lidí o existenci virtuálních operátorů neví, případně k nim z různých důvodů nemají důvěru. „Část zákazníků určitě přesvědčili také velcí operátoři svou nabídkou neomezených tarifů,“ doplnili Jandečka a Klaubert.