Domů Ekonomika ÚOHS povolil ...

ÚOHS povolil investiční skupině Abris převzít AAA Auto

0

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil ve zjednodušeném řízení spojení soutěžitelů Davena International a.s. a AAA Auto Group N.V. Zmíněné rozhodnutí není dosud pravomocné.

Společnost Davena patří do skupiny Abris Capital Partners Limited, která je činná zejména v oblasti investic a správy aktiv. Na území České republiky tato skupina až doposud nepůsobila. Přebíraná společnost AAA Auto Group stojí v čele podnikatelské skupiny, která v ČR působí prostřednictvím společností AAA AUTO, AAA AUTO PRAHA, AUTO DISKONT, AUTOMOTIVE RETAIL SYSTEMS, Geely Czech & Slovakia, Mototechna Group a Mototechna Servis zejména v oblasti maloobchodního prodeje osobních automobilů. Dále je činná při zprostředkování financování nákupu osobních automobilů a zprostředkování souvisejícího pojištění. Okrajově pak také v oblastech údržby a oprav automobilů a prodeje náhradních dílů.

„Antimonopolní úřad ve správním řízení zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Z tohoto důvodu rozhodl o povolení spojení,“ konstatoval předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Posuzování spojování soutěžitelů je třetím pilířem ochrany hospodářské soutěže. Fúze firem jsou v hospodářské soutěži běžným jevem. Větší hráči skupují ty menší s cílem získat na trhu ještě vlivnější postavení. Soutěžní úřady proto posuzují ty největší fúze, ke kterým na jednotlivých trzích dochází. Smyslem ochrany hospodářské soutěže v oblasti fúzí není mařit podnikatelské plány firem, ale zasahovat pouze tehdy, když je navrhované spojení způsobilé narušit soutěž na trhu.

V ČR podléhají povolení spojení všechny fúze, v nichž obrat všech spojujících se firem dosažený na domácím trhu v posledním účetním období převyšuje 1,5 miliardy korun a alespoň dva ze spojujících se soutěžitelů dosáhli každý za poslední účetní období na trhu našeho státu čistého obratu vyššího než 250 milionů korun. Nebo pokud čistý obrat dosažený za poslední účetní období na trhu ČR alespoň jedním ze soutěžitelů zakládajících společně kontrolovaný podnik je vyšší než 1,5 miliardy korun a zároveň celosvětový čistý obrat dosažený za poslední účetní období dalším spojujícím se soutěžitelem je vyšší než 1,5 miliardy korun.