Domů Ekonomika Úředníci pomů...

Úředníci pomůžou propuštěným z Dolu Paskov

0

Důl Paskov zavře společnost OKD už příští rok. Firma to v úterý oznámila spolu s tím, že kdyby důl finančně podpořila vláda, mohl by fungovat ještě pět dalších let. Premiér v demisi Jiří Rusnok to ale razantně odmítl. Úřady práce v Moravskoslezském kraji se tak začaly připravovat, aby zvládly příliv nezaměstnaných.

„Uvědomujeme si, že uzavření dolu Paskov zhorší situaci na trhu práce v Moravskoslezském kraji. Proto navrhujeme několik opatření, jak lidem, kteří o práci přijdou nebo už přišli, pomoci,“ řekl ministr práce a sociálních věcí František Koníček.

Už začátkem příštího roku má vzniknout přímo v Dole Paskov mobilní středisko, kde budou úředníci radit lidem s tím, jak si najít po zavření dolu práci. „Probereme s nimi jejich možnosti, schopnosti a znalosti,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová a dodala, že se jedná o běžnou praci, pokud hrozí hromadné propouštění.

Doporučí rekvalifikační kurz, i nové zaměstnání

Horníci a další zaměstnanci OKD, kteří pracují na Dole Paskov a hrozí jim s jeho zavřením propuštění, se tak od úředníků dozví například, jaký rekvalifikační kurz je pro ně vhodný, a jaká místa jsou jim na trhu práce k dispozici.

„Podáme jim také informace o sociálních dávkách a zákonných podmínkách nutných pro jejich přiznání. Zkrátka uděláme všechno proto, abychom zvýšili jejich šance na trhu práce,“ doplnila Jungová.

Kvůli zavření Dolu Paskov by mohlo dostat vyhazov až 2 500 lidí. OKD je ale nepropustí ze dne na den. Přesto tento krok zhorší celkovou situaci na trhu práce v Moravskoslezském kraji. „Jsme připraveni pomoci lidem v maximální možné míře. V tomto ohledu budeme spolupracovat i s dalšími zaměstnavateli v regionu a také samosprávou,“ upozornila generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Žádné komentáře

Napište komentář