Domů Ekonomika V Brně se nej...

V Brně se nejvíce mluvilo o průmyslu a exportu

0

V projevech na zahájení Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně se mísil mírný optimismus s mírným pesimismem a kritikou dřívějších i stávajících poměrů. Jedno je však jisté. Nejčastěji skloňovanými slovy na startu největšího strojírenského veletrhu ve střední Evropě byly průmysl a export.

Hnací silou zvyšování produktivity a konkurenceschopnosti české ekonomiky zůstávají především exportní odvětví. Na tom se shodli zástupci průmyslových podniků i vlády v demisi. S nízkou domácí poptávkou je podle nich vývoz jedinou možností jak zvyšovat HDP a tvořit pracovní místa.

Ministr: Státní správa nemá brzdit, ale akcelerovat

„Úspěch a konkurenceschopnost tuzemských podniků závisí především na nich samotných. Státní správa jim však musí vytvářet takové podmínky, které jejich schopnost prosadit se na zahraničních trzích nebudou brzdit, ale naopak akcelerovat, a to se nám začíná dařit,“ shrnul úkoly i dosavadní úspěchy svého resortu ministr průmyslu a obchodu Jíří Cienciala.

Ministrstvo a jím řízené agentury podle něj umí být nápomocny s výběrem možného obchodního partnera, dokážou připravit analýzu příležitostí i překážek na zahraničním trhu, poradit s nejvhodnější strategií přístupu na trh i zprostředkovat konkurenceschopné financování.

Nadšením ve směru k státním institucím však zrovna nehýřil prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Ten jejich stav a práci označil za jeden z důvodů, proč se česká republika propadla v posledním roce v konkurenceschopnosti o sedm příček z devětatřicátého na šestatřicáté místo.

Kvalitu výkonů volených zástupců i státního aparátu podle něj dokumentuje spokojenost Čechů s politiky. „Ta je tragická. Jsme na nějakém sto čtyřicátém místě ze sto šedesáti. Za námi je už jen pár afrických kmenů,“ hřímal na zahájení veletrhu Hanák.

Instituce, infrastruktura a inovace

Řešením podle něj je, aby vláda zavrhla více než sto různých strategií, které dle jeho slov nikdo nečte a zaměřila se na strategii konkurenceschopnosti. „V ní jsou snad nejdůležitější takzvaná tři I – Instituce, Infrastruktura a Inovace,“ vysvětlil Hanák a dodal, že všechny tři oblasti se v současné době potýkají se zásadními problémy.

Přes všechny zmíněné výtky byl na zahájení strojírenského veletrhu cítit i optimismus. Statistiky totiž ukazují, že se zahraniční ekonomiky začínají dostávat z následků krize a spolu s tím by mohla od příštího roku růst i proexportně orientovaná ekonomika česká.

Ani samotnou krizi však nevnímají všichni jen černě. „Pro mnohé české exportéry to byla příležitost, aby se v některých zemích posunuli z pozice subdodavatelů na místa hlavních dodavatelů,“ upozornil generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert a dodal, že krizi je důležité vnímat nejen jako nebezpečí, ale také jako šanci prosadit se.