Domů Ekonomika V dozorčí rad...

V dozorčí radě ČEZu zasedne vědec Václav Pačes

0

Do dozorčí rady elektrárenské společnosti ČEZ míří biochemik a bývalý šéf Akademie věd Václav Pačes. Na postu místopředsedy vystřídal ekonoma Ivo Foltýna. Ten ze své funkce dnes rezignoval. Ministr financí Miroslav Kalousek totiž plánuje, že Foltýn doplní prázdné místo ve správní radě společnosti MERO ČR, která do tuzemska přepravuje ropu.

Od výměny v dozorčí radě ČEZu si Kalousek slibuje její odborné posílení a například i větší propojení v oblasti vědy. „S ohledem na nutnost většího zapojení odborníků z akademické sféry si vážím toho, že pan profesor mou nabídku přijal,“ uvedl ministr financí. Podle serveru iDnes.cz Kalousek také doufá, že Pačes zvýší důvěryhodnost kontrolního orgánu největší energetické firmy v Česku.

Pačes vystudoval biochemii na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a jako uznávaný vědec vedl v letech 2005 až 2009 Akademii věd. Energetika mu přitom není jako téma vzdálená. Stál totiž v čele takzvané „Pačesovy komise“, která posuzovala energetické potřeby země do budoucna. Pačesovo jméno se v minulosti skloňovalo i v souvislosti s předsednictvím úřednické vlády nebo kandidaturou na prezidenta.

Předsedou dozorčí rady ČEZ je Martin Roman. Místopředsedou je kromě Pačese Lubomír Klosík. Členy jsou Robert Vacek, Jiří Volf, Milan Bajgar, Petr Gross, Vladimír Hronek, Jiří Kadrnka, Jan Kohout, Drahoslav Šimek a Lubomír Poul.

Ekonom Ivo Foltýn zamíří z ČEZu přímo do dozorčí rady společnosti MERO ČR. Kalousek se totiž domnívá, že stát nemá v tomto důležitém odvětví dostatečnou kontrolu. „Ivo Foltýn, absolvent University of Chicago, je zkušený a schopný ekonom, Ministerstvo financí chce posílit hospodářskou kontrolu státu ve strategickém petrochemickém podniku,“ vysvětlil Kalousek.