Domů Ekonomika V dubnu ubylo...

V dubnu ubylo lidí bez práce. Pokles nezaměstnanosti táhnou sezónní práce

0

Duben přinesl letos zatím největší pokles nezaměstnanosti v České republice. Na pozitivním vývoji se podepisuje hlavně teplé jaro a díky němu i intenzivnější rozjezd sezónních prací. Roste naopak počet volných pracovních míst. Na dlouhodobější pokles nezaměstnanosti je ale potřeba si ještě počkat. Podle odborníků reaguje trh práce na zlepšující se ekonomickou situaci se zpožděním.  

„V dubnu jsme zaznamenali zatím nejvýraznější pokles nezaměstnanosti v letošním roce,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková. Nezaměstnanost v dubnu klesla z březnových 8,3 procent na 7,9 procent. Na konci měsíce tak bylo bez práce přibližně 575 tisíc lidí.

Přibývají volná místa

Dobrou zprávou pro nezaměstnané je, že roste počet volných pracovních míst. Oproti březnu jich bylo o téměř tři a půl tisíce víc, v porovnání s loňským rokem dokonce o čtyři a půl tisíce. „Díky už naplno fungujícímu monitoringu volných pracovních míst se nám také daří rozšiřovat databázi pracovních pozic, které můžeme nabízet uchazečům,“ komentovala situaci Bílková.

Díky teplému jaru se intenzivně rozjíždí hlavně sezónní práce. Nová místa se otevírají hlavně ve stavebnictví. V porovnání s loňským rokem vzniká i více dlouhodobých pracovních pozic. „Výraznějšího a dlouhodobějšího poklesu nezaměstnanosti se ale pravděpodobně dočkáme až v následujících letech,“ řekl odborník na řízení lidských zdrojů v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) Daniel Soukup.

Klesající trend nezaměstnanosti bude podle odborníků pravděpodobně pokračovat až do konce letních prázdnin. „Poté dojde k mírnému nárůstu, který otestuje intenzitu hospodářského oživení,“ dodal Soukup.

Program pro Moravskoslezský a Ústecký kraj

Situace na trhu práce se v dubnu zlepšila ve všech regionech České republiky. V Moravskoslezském a Ústeckém kraji má dalšímu poklesu nezaměstnanosti napomoci i program pro poskytování dotací na podporu rozvoje pracovních příležitostí.

Díky němu má vzniknout nejméně šest set nových míst, přičemž maximální dotace na jednu takovouto pozici je půl milionu korun. Na program poputuje tři sta milionů korun, z nichž sto skončí v Ústeckém kraji a dvě stě v kraji Moravskoslezském.

„Chceme pomoci jednoduchou dotační politikou. Vytvořit podmínky pro zřízení nových pracovních míst, snížit nezaměstnanost v postižených regionech a zvýšit tak jejich hospodářskou výkonnost,“ vysvětlila ministryně pro místní rozvoj Jourová.