Domů Dění v regionech V Havířově ot...

V Havířově otevřeli novou výrobní halu švédské společnosti Mölnlycke

Mölnlycke dnes v průmyslové zóně Dukla v Havířově-Dolní Suché slavnostně otevřelo svůj nový závod. Ten bude stejně jako již fungující provoz v Karviné zaměřen na výrobu jednorázových chirurgických Mölnlycke Procedure setů. Investice v hodnotě 1,8 miliardy korun by měla regionu pomoci s oživením pracovního trhu. Do konce roku 2018 plánuje švédská společnost v kraji zaměstnávat více než 1 000 lidí.

 Za přítomnosti zástupců státní správy a regionální samosprávy byla dnes v Havířově odstartována nová etapa bývalé důlní lokality Dolní Suchá. Na ploše 24 000 m2 vyrostla za bezmála 15 měsíců zbrusu nová výrobní hala švédské společnosti Mölnlycke, která v nedaleké Karviné působí již více než patnáct let.

„Mölnlycke Procedure sety špičkové švédské kvality pomáhají zachraňovat životy po celém světě. O to víc mě těší, že dnes nachází svůj nový domov v regionu, který je po několik let domovem i nám všem,“ uvedl generální ředitel závodů Mölnlycke Procedure v České republice Emmanuel Chilaud na samotném začátku slavnostního ceremoniálu.

 Toho se dnes kromě generálního ředitele Mölnlycke Richard Twomey a předsedy dozorčí rady Mölnlycke Gunnarta Brocka zúčastnili i hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, primátorka města Havířov Jana Feberová a velvyslankyně Švédského království v České republice J. E. Viktoria Li.

Globální poptávka roste

V blízké Karviné působí společnost Mölnlycke již od roku 2002. Přestože v tomto závodě dosahuje produkce milionů jednorázových chirurgických setů ročně, výrobní kapacity firmy nestačily uspokojit neustále rostoucí globální poptávce a firma se začala dívat po místě pro svůj další závod.

V konkurenci jiných evropských regionů si společnost nakonec opět vybrala Moravskoslezký kraj a před třemi lety se rozhodla vybudovat v Havířově továrnu s novým špičkovým vybavením a automatizovanou výrobou. Ta díky výstavbě největší sterilizační linky v Evropě, slibuje téměř 70% zvýšení výrobních kapacit.

Největší investice v historii oživí pracovní trh

Společně s Agenturou pro podporu podnikání a investic (Czech Invest) investovalo Mölnlycke do výstavby více než 1,8 miliardy korun: „Jedná se o největší investici ve více než sto padesátileté historii naší společnosti. V České republice a v Moravskoslezském kraji se nám daří a já věřím, že tento krok je dostatečným důkazem toho, že v kraji chceme setrvat minimálně dalších patnáct let,“ přibližuje rozhodnutí o investici předseda dozorčí rady Mölnlycke Gunnart Brock.

Revitalizace bývalého dolu Dukla na Dolní Suché přinese do regionu i nová pracovní místa. Nový závod bezprostředně nabídne více než 200 pracovních míst, které by v příštím roce měly být doplněny o další 100 míst. Současný počet 900 zaměstnanců v obou závodech by se tedy podle odhadů Mölnlycke měl do konce roku 2018 rozšířit na více než 1 000.

Jako představitelka města s relativně vysokou nezaměstnaností vítám nové možnosti pracovního uplatnění pro naše občany. Věřím, že výrobní hala Mölnlycke je prvním z řady projektů, které se v budoucnu podaří na průmyslové zone Dukla zrealizovat,“ vítá příchod nového investora primátorka města Havířova Jana Feberová.

„Jsem rád, že se u nás investorům daří, jak ostatně dokazuje další závod společnosti Mölnlycke, která se u nás již zabydlela. Pozitivem je vytvoření dalších pracovních míst v našem regionu, kde v poslední době klesá nezaměstnanost a zastavuje se odliv mladých lidí a prací jinam. To vše může být dobrým signálem i pro další potenciální investory,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Práce co dává smysl

Mölnlycke patří mezi přední světové výrobce zdravotnického náčiní. Jedním z klíčových produktů firemního portfolia jsou jednorázové chirurgické sety Mölnlycke Procedure. Ty snižují o 40 % čas nutný k přípravě na lékařský zákrok.

Díky speciálnímu procesu sterilizace navíc Mölnlycke Procedure sety eliminují možnost post-operační infekce. Výrobky z České republiky tak dnes zachraňují životy na operačních sálech po celém světě a ve více než 30 nemocnicích ve všech koutech ČR.