Domů Dění v regionech V Kopřivnici ...

V Kopřivnici zatím horkovod nebude

Kopřivnice – V nejbližších měsících se měla v Kopřivnici rozjet stavba nového teplovodního vedení. Místo toho musí město znovu začít hledat investora. Sdružení Dalkia-Tenza totiž na nový horkovod nesehnalo potřebné prostředky.

Soukromý partner města měl postavit celou soustavu včetně kotelny a patnáct let pak sám systém provozovat. Zatím se ale stavět nebude, soukromník nemá peníze. „Projekt jsme prozatím ukončili, protože koncesionář – sdružení společností Dalkia a Tenza – nenašel potřebné finance. Hledáme tedy jiné řešení a je možné, že výběrové řízení vypíšeme znovu,“ vysvětlil místostarosta Kopřivnice Zdeněk Krajčír.

Do první soutěže se přihlásilo několik firem. „Podmínky byly ale poměrně přísné, takže nakonec v řízení zůstalo pouze sdružení Dalkia-Tenza, které zvítězilo,“ doplnil Kajčír. Město samotné by na tak finančně náročný projekt peníze pravděpodobně nenašlo – investice se pohybuje okolo 250 milionů korun. Soukromý investor by tak také nepřišel zkrátka. „Smlouva je postavená tak, že investor díky své specializaci uhradí veškeré náklady za dobu trvání projektu a ještě mu zůstane úměrný zisk,“ uvedl v prosinci starosta Kopřivnice Josef Jalůvka.

Kopřivnice je jedno z mála měst spoluprací se soukromým sektorem dlouhodobě známá. „V zásadě máme s takovými projekty jen dobré zkušenosti. Musíme ale klást důraz na transparentní výběrová řízení, do příprav zapojujeme právníky, daňové poradce a další odborníky. I přesto se nám to vyplatí a město v konečné fázi platí za všechno méně peněz,“ dodal Jalůvka.

(lis)