Domů Ekonomika V listopadu s...

V listopadu se dařilo stavebnictví, průmyslu i zahraničnímu obchodu

0

Zahraniční obchod za listopad 2017 skončil s přebytkem 11,7 miliardy korun. To je meziročně o 3,4 miliardy více. Informoval o tom Český statistický ústav

Vyplývá to z předběžných údajů, které jsou publikovány v Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/zahranicni-obchod-listopad-2017. „Hodnota obchodní bilance za listopad 2017 je nejvyšší v porovnání s hodnotami listopadových měsíců minulých let. Rovněž saldo obchodu s ropou a zemním plynem podpořilo meziročním zlepšením o 0,3 mld. Kč výslednou obchodní bilanci. Meziroční index je na vývozu vyšší než na dovozu, na rozdíl od předchozích měsíců roku,“ doplňuje ředitel odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ Karel Král.

„Stavebnictví meziročně vzrostlo o 1,9 %, opět díky výstavbě budov. Výrazně vzrostla orientační hodnota vydaných stavebních povolení, a to především v rámci dopravní infrastruktury. Počet zahájených bytů klesl, naopak dokončených bytů bylo více než v listopadu 2016,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Podrobnosti v právě vydané Rychlé informaci: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/stavebnictvi-listopad-2017.

„Průmyslová produkce v listopadu meziročně vzrostla o 8,5 %. K růstu nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny, plynu či tepla, výroba motorových vozidel a výroba elektrických zařízení,“ uvádí Iveta Danišová z oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 5,7 % a hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích vzrostla o 3,3 %. Rychlou informace naleznete zde: https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-listopad-2017.