Domů Ekonomika V prosinci sk...

V prosinci skončily termínované smlouvy a vzrostla nezaměstnanost. Výhled je ale dobrý

nezaměstnanost

V prosinci přibylo lidí na úřadech práce a nezaměstnanost vzrostla oproti listopadu o necelého půl procentního bodu na 7,5 procent. Ve srovnání se závěrem předloňského roku byl ale trh práce v lepší kondici a nezaměstnaných bylo o téměř 55 tisíc méně. Podle odborníků na lidské zdroje je navíc nárůst nezaměstnanosti ke konci roku tradiční sezónní jev a obavy nebudí. Na rozdíl od nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

„S příchodem zimy postupně končí sezónní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, kterým ke konci roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost a obnovují ji s příchodem jarního počasí,“ vysvětlila důvody vzrůstu nezaměstnanosti Kateřina Sadílková, pověřená řízením Úřadu práce.

Oproti předloňsku dobrý výsledek

Že v prosinci přibylo lidí bez práce, proto analytiky Úřadu nepřekvapilo. Dobrou zprávou podle nich je, že v evidenci mají o skoro 55 tisíc nezaměstnaných méně, než vloni. V meziročním srovnání se také zvýšil počet volných pracovních míst, a to o více než 23 tisíc pozic. Ubylo také absolventů, kteří si nemohou najít místo.

„Prosincový růst nezaměstnanosti tak nepředstavuje důvod k obavám. Naopak, během letošního roku očekáváme, že se míra nezaměstnanosti podívá i pod hranici sedmi procent,“ zhodnotil stav pracovního trhu odborník na řízení lidských zdrojů ze společnosti PricewaterhouseCoopers Daniel Soukup.

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků a regionální rozdíly

Tématem letoška tak podle něj nebude ani tak vysoká nezaměstnanost, jako spíše nedostatek zaměstnanců s požadovanou kvalifikací. Jedná se jak o vysoce odborné profese nebo manažery, tak i o pracovníky ve výrobě. „Firmy se budou muset znovu učit jak získat kvalitní lidi a jak si je udržet,“ upozornil Soukup.

Míra nezaměstnanosti se navíc výrazně liší region od regionu. Zatímco v Praze je tradičně nejnižší a pohybuje se i pod hranicí čtyř procent, v okresech jako Bruntál, Most, Ústí nad Labem, Karviná, Chomutov a Ostrava-město přesahuje jedenáct procent a někde šplhá až ke čtrnácti.