Domů Ekonomika V Thajsku a V...

V Thajsku a Vietnamu jsou pro české firmy zakázky za miliardy

0

Stavba elektrárny za deset miliard korun a investice do sklárny, která bude zpracovávat sklářský písek mimořádné kvality. I takové jsou výstupy podnikatelské delegace, kterou vedl do Vietnamu, Thajska a Myanmaru český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Dohody a kontakty, které si z těchto zemí ministr i podnikatelé odvezli, potvrdily, že jihovýchodní Asie je místem pro český byznys.

Podle českého velvyslance v Myanmaru Vítězslava Grepla přitom za úspěchem delegace stojí mimo jiné i to, že ji vedl přímo ministr průmyslu a obchodu. „Hovoříme o zemích, v nichž hraje značný vliv osobní kontakt a vazby, a kde takovým způsobem mohou vládní představitelé otevřít dveře podnikatelům k novým zakázkám,“ vysvětlil Grepl. Před ministrem Kubou přitom jihovýchodní Asii navštívil i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. To je podle Grepla model, který by mohl fungovat i nadále.

Účast ministra Kuby na delegaci si ostatně pochvalují i sami podnikatelé. „Velmi bych ocenil přímo jednání ministra na této cestě, protože se i na základě této mise bude pravděpodobně realizovat stavba elektrárny ve Vietnamu za deset miliard korun, na které se budeme s dalšími partnery podílet,“ uvedl náměstek generálního ředitele společnosti EGAP Milan Šimáček a dodal, že díky Kubovi se mohli firmy setkat přímo se zástupci zdejších vlád a zjistit více o konkrétních chystaných projektech či o jejich potřebách.

Češi ve Vietnamu pomůžou se sklem i uhlím

Česko bude ve Vietnamu stavět pravděpodobně i sklárnu. Společnost GET už zde totiž dříve objevila unikátní ložiska sklářských písků mimořádné kvality. V současnosti firma ve Vietnamu hledá ložiska dalších nezbytných surovin pro výrobu sklářského kamene. Vietnamská strana přitom očekává, že logickým vyústěním dosavadních aktivit GETu bude právě výstavba sklárny. Ve Vietnamu se kromě sklářského písku nachází i rozsáhlé zásoby uhlí v deltě Rudé řeky. Na jejich využití se podílí české konsorcium firem ve spolupráci s VŠB-TU Ostrava.

Zájem Vietnamců o nabídku českých firem působících v energetice, dopravní infrastruktuře, ale i těžebním a zpracovatelském průmyslu, zemědělství či finančních službách samotné podnikatele zaskočil. „Překvapila mě řada nabídek pro český byznys, který jsem tady ani neočekával,“ poznamenal k tomu prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Opatření proti povodním za miliardy dolarů

Kromě Vietnamu a Myanmaru navštívila česká podnikatelská delegace také Thajsko. „Každoročně v Thajsku tráví dovolenou desetitisíce českých občanů. Teď jde o to poznat tuto zemi lépe ekonomicky a využít, že jde o jeden z nejrychleji rostoucích trhů v rámci ASEANu s komplementárním charakterem ekonomiky vůči té naší,“ vyjádřil se k návštěvě Thajska ministr Kuba. Společenství zemí v regionu jihovýchodní Asie ASEAN přitom nabízí českým firmám odbytiště čítající přes 600 milionů spotřebitelů.

Příležitost pro tuzemské firmy se v Thajsku otevírá hlavně při budování infrastruktury a opatření, které umožní čelit zničujícím účinkům povodní, jaké Thajsko postihly v roce 2011. Voda při nich zaplavila i hlavní město Thajska Bangkok. „Thajský vicepremiér zmínil, že zakázky v těchto oblastech dosáhnou v následujících letech až osmdesáti miliard dolarů. Jde přitom o oblasti, v nichž mají české firmy vynikající kompetenci. Bylo by dobré, kdyby alespoň část těchto zakázek připadla na ně, ať už v roli hlavních dodavatelů či subdodavatelů,“ zdůraznil Kuba.

Velký prostor pro spolupráci českých firem s thajskými partnery vidí ministr průmyslu zejména v energetice, životním prostředí, strojírenství, infrastruktuře a obranném a bezpečnostním průmyslu. „Pro nás je Thajsko zajímavé hned z hlediska několika možných projektů. Máme zájem například o modernizaci jeho komunikační techniky,“ poznamenal k tomu Jan Köhler ze společnosti T – CZ dodávající radiolokační a radiokomunikační systémy.