Domů Ekonomika Válka plynařů...

Válka plynařů: dodavatelé sráží ceny. Vydělávají desítky tisíc korun

0

Boj o zákazníky na plynárenském trhu vrcholí. Příští rok změní dodavatele rekordní počet velkoodběratelů. Na trhu se totiž objevilo asi deset firem, které obchodují s plynem na burze a nabízí tak nižší ceny. Podle expertů se ale zákazníci pouští spolu se svými dodavateli do rizika.

Plynárenství – Většina moravských tepláren využívá pro výrobu tepla zemní plyn. Přestože mají ředitelé v šuplících propracované plány, které řeší neustálý nárůst ceny plynu, teď je můžou zahrabat hodně hluboko. Příští rok totiž díky sílící konkurenci zaplatí za plyn mnohem méně. Někteří dokonce až o dvacet procent.

Experti ale varují: Smlouvy s takovými obchodníky jsou rizikové. Zákazník tak může snadno zůstat bez levného dodavatele a nakonec zaplatí mnohem více.

„Liberalizace trhu má pro nás pozitivní vliv. Na příští rok budeme odebírat plyn asi o 40 milionů korun levněji než letos. Letos jsme za něj zaplatili 1,2 miliardy korun,“ potvrdil předseda představenstva společnosti Teplárny Brno Jiří Oliva. Přitom Teplárny ani nemusely měnit dodavatele. I nadále odebírají plyn od RWE-JMP. Ještě větší úsporu zaznamenala rakouská firma působící v Česku Energie AG.

„V březnu jsme dělali výběrové řízení na nového dodavatele plynu. Je to neuvěřitelné, ale cena od nového dodavatele klesla o dvacet procent,“ pochvaluje si Miroslav Rys, správce majetkových účastí Energie Teplo Bohemia.

Podobně se v první polovině roku zachovalo i dalších 183 velkoodběratelů. Dodavatele změnilo 10,5 procenta tepláren a velkých podniků. Pro srovnání: Loni ve stejném období změnilo dodavatele 107 velkoodběratelů. Před liberalizací trhu v roce 2007 to byli dva.

„Obecně platí, že čím nižší cena, tím větší riziko. Dodavatelé, kteří nabízí tak nízkou cenu obchodují pouze s plynem na burze. A ta se může v krátké době změnit. Zatímco oni obchodují ze sta procent s burzovní cenou, stabilní hráči vlastnící zásobníky nebo vrty jej nakupují tak ze třiceti procent,“ odhalil jednatel energetické konzultační společnosti Ena Vladimír Štěpán.

Firmy, které mají vlastní zázemí, potvrzují, že musí často nabízet ceny, které se blíží nákladům. Přesto ale věří, že překupníci tlak dlouho nevydrží. „Marže jsou skutečně tak nízké, že se zisk našich konkurentů často pohybuje v desítkách tisíc korun. Při tak nízkých maržích hrozí riziko, že některé společnosti budou zanikat. My na takovou strategii ale nechceme přistoupit,“ upozornil mluvčí společnosti Lama Investment Andrej Čírtek. Ta od roku 2006 těží ropu a plyn u Břeclavi a letos zahájila těžbu plynu z nového ložiska. Vlastní zdroje jí pokryjí asi pětinu dodávaného plynu.

O situaci se začal zajímat i Energetický regulační úřad. Ten sice nemá právo zasahovat do nabízených cen, nastupuje však ve chvíli, kdy některý z dodavatelů zkrachuje a musí nastoupit takzvaný dodavatel poslední instance. „Takový dodavatel samozřejmě musí reagovat velmi rychle. Zákazníkovi tak nabídne cenu na krátkodobém trhu. A ta je zpravidla vyšší než původní,“ potvrdil vedoucí oddělení cen v plynárenství Energetického regulačního úřadu Václav Čábera. Podle něj jsou ale velkoodběratelé oproti domácnostem ve výhodě. Pro každého odběratele jsou totiž zajímavým klientem, kterého si předchází i největší hráči.

Fungování dodavatele poslední instance už jednou prověřila praxe – před rokem, kdy zkrachovala energetická společnost Moravia Energo miliardáře Tomáše Chrenka. Přestože po firmě zůstaly téměř čtyři a půl miliardové dluhy, někteří zákazníci na jejím bankrotu paradoxně vydělali.

„Informace o krachu Moravia Energo pro nás v první chvíli znamenala velmi nepříjemné překvapení. Ve firmě jsme okamžitě začali řešit všechny možné scénáře, jak zajistit další chod firmy. Absolvovali jsme několik nepříjemných jednání. Když jsme si ale nakonec utřeli pot z čela, zjistili jsme, že se nic tak hrozného nestalo. Vůbec jsme nemuseli omezit provoz a cena od nového dodavatele byla ještě výhodnější než od Moravie,“ popsal situaci generální ředitel Čepra Jiří Borovec.

Z čeho se vyrábí moravské teplo?

Počet velkých tepláren: 30

Zemní plyn: 19

Černé a hnědé uhlí: 6

Lehké a těžké topné oleje: 5

Biomasa: 2