Domů Ekonomika Vedení ČNB pl...

Vedení ČNB plánuje oslabovat korunu po celý rok

0

Umělé oslabování koruny by podle nové prognózy České národní banky nemělo skončit dříve než na začátku příštího roku. Bankovní rada chce držet kurz koruny na úrovni 27 korun za euro. Zásah centrální banky do kurzu koruny je však kritizován. Jeho cílem má být udržení inflace kolem dvou procent.

Intervence České národní banky do kurzu koruny potrvá zřejmě až do začátku roku 2015. Centrální banka do té doby bude uměle držet kurz koruny skrze nákup a prodej cizích měn přibližně na úrovni 27 korun za euro. „Hladinu závazku poblíž 27 korun za euro považuje bankovní rada za vhodně zvolenou pro uvolnění měnových podmínek v potřebném rozsahu,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Petruš. Bankovní rada včera dále rozhodla, že ponechá úrokové sazby na stávající úrovni.

Devizové intervence zahájila centrální banka vloni v listopadu. Jejich cílem je zabránit deflaci a navrátit míru inflace ke dvěma procentům. Konečným záměrem bylo pak podpoření českého exportu a krátkodobě měly intervence posloužit jako impulz, který by přiměl Čechy více nakupovat.

Za čtrnáct let ukrojí čtvrtinu úspor

Zásah však ostře kritizují podnikatelé i ekonomové. „Inflace dvě procenta ročně ukrojí za čtrnáct let lidem čtvrtinu úspor. Zato centrální bance narostou devizové rezervy. Zdražování přitom lidi nepřiměje více nakupovat, když již nyní často sotva vyjdou s penězi,“ uvedl ekonom a politik Petr Mach, který je dlouhodobým zastáncem volného trhu bez zásahů.

Prozatím krok ČNB vyvolal mírně zdražování. Podle vedení ČNB je však růst cen jen dočasnou reakcí trhu na zásah do kurzu. Dlouhodobě by chudší domácnosti na tomto kroku údajně měly vydělat. „Inflace je přítelem dlužníka. Pětina nejchudších českých domácností, která nemá skoro žádné úspory, avšak často má dluhy v dlouhodobém horizontu na inflaci vydělává,“ uvedl guvernér ČNB Miroslav Singer už dříve ve svém prohlášení.

Jakkoliv se však ČNB může snažit svými nákupy zahraničních měn upravovat kurz koruny, vždy se bude muset přetahovat s přirozeným vlivem trhu. „Uvedený kurzový závazek je jednostranný. Česká národní banka bude bránit přílišnému posílení kurzu koruny pod úroveň 27 korun za euro svými operacemi na devízovém trhu, avšak na slabší straně hladiny necháváme kurz se pohybovat dle vývoje nabídky a poptávky,“ uznal mluvčí centrální banky Petruš.