Domů Ekonomika Veďte si pečl...

Veďte si pečlivější účetnictví, vzkázal Českým drahám Rafaj z ÚOHS

0

České dráhy (ČD) si mají kvůli cenové válce na trati Praha – Ostrava a s ní spojeným stížnostem vést pečlivější účetnictví. Nařídit jim to má ministerstvo dopravy, kterému to navrhl předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. Způsob, kterým si České dráhy doposud účty vedly, není podle Rafaje transparentní.

„Někdejšímu monopolnímu dopravci by měla být uložena povinnost vést své údaje tak, aby byla zjistitelná a doložitelná podrobnějších struktura skutečných nákladů a výnosů vynaložených touto společností za určité časové období,“ uvedl Rafaj.

Dnes České dráhy počítají náklady a výnosy souhrnně za všechny spoje, které má u nich ministerstvo dopravy objednané na základě Smlouvy o závazku veřejné služby v drážní osobní dopravě a dál také podle jednotlivých linek. Tento způsob je ale podle Rafaje netransparentní a kontrolorům nenabízí dost informací.

Stížnosti na podnákladové ceny

„Žádost přímo souvisí s probíhajícím správním řízením, v němž je prošetřováno možné zneužití dominantního postavení společností České dráhy ve formě uplatňování podnákladových cen za poskytování služeb dálkové osobní železniční dopravy na relaci Praha – Ostrava a zpět,“ vysvětlil Rafaj.

Na cenové praktiky Českých drah na jediné trase s konkurencí si stěžovala společnost RegioJet Radima Jančury. Ta si v roce 2011, kdy na trať se svými žlutými vlaky vstoupila, vyjezdila ztrátu 50 milionů korun. Loni na ní prodělal RegioJet ještě víc.

„Cenová válka na trati Praha – Ostrava je bohužel výsledkem panického st