Domů Ekonomika Velká trojka ...

Velká trojka zdražuje hypotéky. Někteří zákazníci to ale vůbec nepocítí

0
hypotéky

Pořídit si vlastní bydlení mohli v posledních měsících i ti, kteří by dřív na hypotéku nedosáhli. Úrokové sazby u úvěrů na bydlení byly totiž rekordně nízké, a dělaly tak radost jak novým majitelům bytů a domů, tak i realitním makléřům.

Letos jsme tak mohli sledovat růst objemů sjednaných hypoték. V prvním letním měsíci dokonce rekordní. Jen v červnu totiž banky v Česku vyplatily na nákup nebo rekonstrukci nemovitostí rekordní částku dosahující téměř dvaceti miliard korun. Při srovnání se stejným měsícem loňského roku, kdy banky uzavřely hypotéky v celkovém objemu 15,2 miliardy korun, je letošní výsledek o zhruba třicet procent vyšší.

„Za takto výrazným nárůstem stojí několik faktorů, které se v posledních měsících sešly dohromady. Především jsou to rekordně nízké úrokové sazby, stabilní ekonomická situace s pozitivním výhledem, větší aktivita developerů, kteří zejména ve velkých městech prodávají a staví nové bytové projekty, a rostoucí ceny nemovitostí,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil s tím, že kvůli rostoucím cenám se zvyšuje i průměrná částka, o níž klienti banky žádají.

Některé banky zpřísňují podmínky

Poměrně dlouhá doba, kdy jediná cesta pro úroky hypoték byla v Česku směrem dolů, však pomalu končí. Teď banky podmínky zpřísňují, alespoň některé. Jako první zvýšily sazby na hypotéky Komerční banka a Hypoteční banka. Druhá jmenovaná zvýšila své sazby podle doby fixace až o 0,5 procenta. Největší rozdíl lidé pocítí u hypoték s dlouhodobou fixací. „Důvodem růstu úrokových sazeb u hypoték je zvýšení ceny peněz na mezibankovním trhu. Tyto peníze jsou zdrojem pro financování bank, proto na něj banky reagují úpravou výše sazeb,“ vysvětlila mluvčí Hypoteční banky Marie Mocková. Očekává také, že se v nejbližší době stav na trhu znovu stabilizuje.

Zpřísnění podmínek poskytování hypoték doporučila v červnu i Česká národní banka. Vydala pět doporučení, kterými by se banky měly při nabízení a sjednávání hypoték řídit, aby se vyhnuly problémům. Patří mezi ně například i zhodnocení životnosti nemovitosti a zbývající ekonomické aktivity klienta. Podobným směrem bude zřejmě po létě postupovat i poslední z velké trojky bank, Česká spořitelna.

Ostatní banky se ale k podobným krokům nechystají. „Úroky u naší nabídky refinancování hypoték upravujeme podle situace na trhu. Naposledy jsme naše sazby snižovali v polovině června. O čem teď ale určitě neuvažujeme, je, že bychom sazby v nejbližší době zvyšovali,“ ujistil tiskový mluvčí Air Bank Vladimír Komjati, podle kterého by zároveň úroková sazba neměla být jediným měřítkem při rozhodování se, u jaké instituce klient hypotéku sjedná.

Podle zástupců bank ale není potřeba se bát razantního zvýšení sazeb. „Nečekáme, že by tento růst bez zásadního impulsu z ekonomiky měl být rychlý nebo prudký. Sazby na úrovni let kolem roku 2010 se jen tak nevrátí,“ předpověděl Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

Nové bydlení zdražuje

Přesto si ale zájemci o koupi nového bydlení v poslední době připlatí. Důvodem však není ani tak zdražování hypoték, ale spíše rostoucí ceny nemovitostí. I když v některých městech poskočily jen mírně, v těch větších, jako je například Praha nebo Brno, rostou výrazně. Průměrná cena metru čtverečního u aktuálně nabízených bytů v jihomoravské metropoli se vyšplhala až na 56 500 korun. Před rokem se přitom pohybovala na úrovni padesáti tisíc. Jedná se tedy o více než desetiprocentní zdražení.

„Brněnský trh je relativně malý a jakýkoliv výkyv, například úbytek stovky levných bytů na okraji města, průměrnými hodnotami zacloumá. Pozvolné a trvalé zdražování bytů ale pozorujeme už delší dobu,“ uvedl ředitel developerské společnosti Trikaya Alexej Veselý a dodal, že do cen se mimo jiné promítají problémy, které stavitelům způsobil pád aktualizace územního plánu a složitější povolování nových staveb. „Desetiprocentní zdražení se týká celého trhu. Pokud bychom číslo očistili o nejlevnější a nejdražší byty, které průměr nejvíc ovlivní, je reálné zdražení méně než poloviční, tedy do pěti procent,“ upřesnil Veselý. Podle odhadů jeho firmy se letos v Brně prodají nové byty skoro za tři miliardy korun.