Domů Ekonomika Většina český...

Většina českých akciovek má utajeného vlastníka

0

U více než poloviny českých akciových společností není jasné, kdo je ve skutečnosti vlastní. Majitelé mohou zůstat v anonymitě díky takzvaným akciím na doručitele, které má podle průzkumu České kapitálové informační agentury (ČEKIA) většina tuzemských akciovek.

Odborníci z agentury ČEKIA zkoumali strukturu tuzemských akciových společností podle podoby a formy vydaných akcií. Akcie v listinné podobě, které vydalo více než 96 % akciových společností registrovaných v Česku, přitom mohou mít v zásadě dvě podoby – na jméno nebo na doručitele. Druhá forma vlastníkovi umožňuje zůstat v anonymitě. A právě těm dávají tuzemští podnikatelé přednost, a to i přesto, že se diskutovalo o jejich zákazu.

Akcie na doručitele vedou

„Z analýzy agentury ČEKIA, která porovnala strukturu tuzemských akciových společností podle podoby a formy vydaných akcií v prosinci 2012 vyplývá, že podnikatelé nepodlehli obavám ze zákazu listinných akcií na majitele a negativní společenské objednávce, a stejně jako v předchozích letech preferují anonymní akcie zejména díky snadné převoditelnosti, nízkým administrativním a finančním nákladům, stejně jako možnosti skrýt skutečné vlastníky,“ komentovala výsledky studie analytička agentury ČEKIA, Petra Štěpánová s tím, že anonymní akcie jsou často spojovány s korupčním jednáním a praním špinavých peněz. Jejich zrušení jako součást protikorupčních opatření ostatně prosazovala například bývalá vládní strana Věci veřejné.

Více než 96 % (24 151) v Česku registrovaných akciových společností vydalo akcie v listinné podobě. Nadpoloviční většina majitelů firem preferuje anonymní vlastnictví – 53,5 % (13 411) tuzemských akciových společností má listinné akcie na majitele (doručitele), které skutečným vlastníkům umožňují zůstat v anonymitě, zatímco 42 % (10 459) listinné akcie na jméno. Zaknihované akcie v tuzemsku vydalo méně než 5 % akciových společností. Zpravidla se jedná o firmy, které se zúčastnily kuponové privatizace nebo později vstoupily na burzovní či mimoburzovní trh.