Domů Ekonomika Více cyklistů...

Více cyklistů, stezek i bezpečí. Takové jsou cíle nové cyklostrategie

0

Do sedmi let chce ministr dopravy Zbyněk Stanjura o čtvrtinu zvýšit počet lidí, kteří si při cestování po městě radši sednou na kolo než do auta. Napomoci tomu má nová strategie rozvoje cyklistiky, kterou dnes schválila vláda .

Cílem nové strategi je připravit cyklistům takové podmínky, aby opravdu dávalo smysl dát kolu přednost před autem. Ministerstvo dopravy tak plánuje zefektivnit výstavbu cyklostezek a zvýšit bezpečnost cyklistů na silnicích. O to se má zasloužit i lepší spolupráce mezi státní správou, kraji, městy a obcemi.

„Cyklistická doprava je nejen zdravější, ale ve městě mnohdy i rychlejší a praktičtější, než jízda autem. Důležité je, aby se cyklisté mohli po městě pohybovat bezpečně. Vytyčeným cílem je zvýšit podíl cyklistů na našich silnicích celkově o deset procent a ve městech až o pětadvacet a do roku 2020 snížit počet jejich úmrtí na silnicích na polovinu,“ uvedl Stanjura.

O rozvoj cyklistiky má zájem hned několik rezortů. Týká se tak nejen dopravy, ale také regionálního rozvoje, životního prostředí a jízda na kole má vliv také na zdraví obyvatel. „Podle studie Evropské cyklistické federace každý kilometr ujetý na kole v porovnání s řízením automobilu ušetří společnosti 96 eurocentů,“ řekl národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu.

Aktualizovaná cyklostrategie nahradí dosud platný dokument, který schválila vláda v roce 2004. Některé opatření která navrhuje, přitom nevyžadují žádné velké investice. Ušetřit náklady na budování cyklostezek nebo zajistit větší bezpečnost cyklistů, tak má například jen vhodná úprava stávajících předpisů.