Domů Ekonomika Více cyklistů...

Více cyklistů, stezek i bezpečí. Takové jsou cíle nové cyklostrategie

0

Do sedmi let chce ministr dopravy Zbyněk Stanjura o čtvrtinu zvýšit počet lidí, kteří si při cestování po městě radši sednou na kolo než do auta. Napomoci tomu má nová strategie rozvoje cyklistiky, kterou dnes schválila vláda .

Cílem nové strategi je připravit cyklistům takové podmínky, aby opravdu dávalo smysl dát kolu přednost před autem. Ministerstvo dopravy tak plánuje zefektivnit výstavbu cyklostezek a zvýšit bezpečnost cyklistů na silnicích. O to se má zasloužit i lepší spolupráce mezi státní správou, kraji, městy a obcemi.

„Cyklistická doprava je nejen zdravější, ale ve městě mnohdy i rychlejší a praktičtější, než jízda autem. Důležité je, aby se cyklisté mohli po městě pohybovat bezpečně. Vytyčeným cílem je zvýšit podíl cyklistů na našich silnicích celkově o deset procent a ve městech až o pětadvacet a do roku 2020 snížit počet jejich úmrtí na silnicích na polovinu,“ uvedl Stanjura.

O rozvoj cyklistiky má zájem hned několik rezortů. Týká se tak nejen dopravy, ale také regionálního rozvoje, životního prostředí a jízda na kole má vliv také na zdraví obyvatel. „Podle studie Evropské cyklistické federace každý kilometr ujetý na kole v porovnání s řízením automobilu ušetří společnosti 96 eurocentů,“ řekl národní cyklokoordinátor Jaroslav Martinek z Centra dopravního výzkumu.

Aktualizovaná cyklostrategie nahradí dosud platný dokument, který schválila vláda v roce 2004. Některé opatření která navrhuje, přitom nevyžadují žádné velké investice. Ušetřit náklady na budování cyklostezek nebo zajistit větší bezpečnost cyklistů, tak má například jen vhodná úprava stávajících předpisů.

Žádné komentáře

Napište komentář