Domů Ekonomika Více žen na m...

Více žen na manažerských postech? Firmy i úředníci říkají ano

0

Žen ve vedoucích pozicích by mělo být více. Na tom se shodli účastníci dnešní diskuze, kterou uspořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s platformou Byznys pro společnost, IBM Česká republika a Plzeňským prazdrojem. S tím, že by na vrcholové manažerské posty měly ženy dosáhnout častěji, souhlasí jak úředníci, tak i firmy.

„Cílem dnešního kulatého stolu bylo otevřít téma žen ve vedoucích pozicích a sdílení dobré praxe v oblasti zavádění postupů, které usnadní přístup žen do manažerských a řídících pozic,“ uvedl Jan Dobeš, náměstek ministryně práce a sociálních věcí pro sociální začleňování a rovné příležitosti.

Podle účastníků konference přitom firmy o ženy ve vedoucích pozicích stojí. Některé už dokonce pracují na tom, aby měly manažerek ve vedení více. „K vyrovnanějšímu zastoupení firmy využívají konkrétní nástroje, jako je vzdělávání nebo mentoring,“ řekla Monika Ladmanová z IBM.

Flexibilní úvazky a dětské skupiny

V některých ohledech se však firmy bez pomoci úředníků neobejdou. „Pro některé z nástrojů potřebují podporu ze strany státu, například při zavádění flexibilních a sdílených úvazků,“ dodala Ladmanová. Právě ty by mohly ženám pomoci efektivněji skloubit kariéru s péčí o rodinu.

Právě dostupnost péče o dítě hraje při uplatnění žen ve vedoucích pozicích a na trhu práce obecně významnou roli. Od příštího roku by přitom měla být dostupnější díky takzvané dětské skupině. Zaměstnavatel by tak mohl nadějným manažerkám s malým dítětem nabídnout, že se jim v pracovní době o ratolest firma postará.

Jedna taková skupina už přitom v Česku funguje. „Zatím jedinou dětskou skupinou v České republice, která pilotně funguje právě na našem ministerstvu, prošlo už 38 dětí. Chválí si ji rodiče – kvůli kvalitní péči, i děti. O naše zkušenosti se už zajímají další zaměstnavatelé,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Podle diskutujících by ale neměly firmy zvyšovat počet žen ve svém vedení jen proto, že je k tomu přinutí legislativní opatření. „Firmy musí motivovat příklady dobré praxe žen v manažerských pozicích a musí nabízet transparentní podmínky při obsazování míst ve vedení,“ dodává Vesselin Barliev z Plzeňského Prazdroje.