Domů Ekonomika Vláda podpoří...

Vláda podpoří hospodářský růst

0

Zvýšit konkurenceschopnost a nastartovat českou ekonomiku má celkem 72 opatření, jejichž návrh včera schválil Nečasův kabinet. Nalévání peněz do ekonomiky se však premiér brání. Místo toho chce vláda českým podnikatelům ulehčit od papírování, podpořit propojení firem s vědeckými a výzkumnými institucemi nebo efektivněji čerpat dotace z evropských fondů.

Dokument, který obsahuje dvaasedmdesát opatření na podporu české ekonomiky, rozdělených do pěti kategorií, je vyústěním letního setkání vlády se zaměstnavateli. „Na společném jednání zástupců vlády a zaměstnavatelů letos v červenci došlo k dohodě, že bude připraven souhrnný materiál obsahující jak návrhy zaměstnavatelů, tak návrhy vládní strany,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Neexistuje zázračný recept

Podle Nečase však neexistuje žádný zázračný recept, který by mohla jakákoliv vláda na podporu ekonomického růstu použít. „Rozhodně ale má vláda nikdy nepůjde cestou bezhlavého nalévání peněz do ekonomiky,“ doplnil Nečas.

Premiér stojí za tím, že vláda nemůže podporovat hospodářský růst na úkor zadlužování státu a zdravých veřejných financí. Ambicí navržených opatření tak nebylo vytvořit ucelenou hospodářskou politiku vlády. Od toho jsou podle Nečase jiné dokumenty. Cílem bylo nalézt řadu konkrétních kroků, jež ve své kombinaci a za podmínky jejich důsledné realizace, mohou nastartovat tuzemský hospodářský růst.

„Chtěl bych upozornit, že výsledný text je kompromisem především se zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, kteří se na tvorbě tohoto materiálu aktivně podíleli, zahrnuje řadu jejich požadavku a díky tomu je tomuto návrhu z jejich strany vyjadřována podpora,“ dodal Nečas.

Zaměstnavatelé se bojí vládní krize

I když zaměstnavatelé podle premiéra návrh podporují, po dnešním setkání zástupců vlády, zaměstnavatelů a zaměstnanců, takzvané tripartitě, vyjádřili obavu z rozpadu vládní koalice v době, kdy hospodářství svírá recese. Vládní třenice, které se týkají odvolání ministryně obrany Karolíny Peake, podle nich ohrožují osud opatření, jejichž návrhy pomáhali připravit.

„Nezpochybňuji právo předsedy vlády odvolat ministra bez profesních znalostí. Obávám se však, že by bylo předčasné přát si po skončení tripartity klidné svátky a to že se od počátku příštího roku s nasazením a zodpovědně pustíme do řešení palčivých problémů,“ uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák s tím, že k obnovení vládní krize dochází v situaci, kdy slabá tuzemská ekonomika potřebuje stabilní, rozhodnou a akční vládu.

Pět stěžejních oblastí:

  • Snížení regulatorní administrativní zátěže a zpřehlednění legislativy.
  • Zvýšení konkurenceschopnosti, mobilizace aktiv státu, daňová stimulace.
  • Podpora inovací širším propojením průmyslových podniků s vědeckými a výzkumnými institucemi, podpora rozvoje vzdělávání.
  • Podpora rozvoje exportu.
  • Efektivní čerpání evropských fondů.