Domů Ekonomika Vláda schváli...

Vláda schválila nové parametry pro kurzarbeit, o každé žádosti chce rozhodovat sama

Leckterou firmu, kterou zasáhla ekonomická krize, živelná pohroma či teď aktuálně ekonomické sankce proti Ruské federaci, donutily okolnosti propouštět. Tomu, aby se nemuseli zaměstnavatelé i ve ztížených podmínkách zbavovat svých pracovníků, má pomoci takzvaný kurzarbeit, tedy příspěvek na mzdu zaměstnance, pro kterého třeba v danou chvíli není dost práce. Vláda toto opatření schválila včera, podle největšího zaměstnavatelského svazu v zemi však zvolila neživotaschopnou variantu.

„Příspěvek nakonec vláda schválila tak, aby se zaměstnanci vyplácelo 70 procent jeho průměrné mzdy, a to tak, že 50 procent by hradil zaměstnavatel a 20 procent by šlo ze státního rozpočtu prostřednictvím politiky zaměstnanosti, tedy přes úřady práce,“ přiblížila zvolenou variantu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Zaměstnavatelé: Takový kurzarbeit je neživotaschopný

Podle zaměstnavatelů ale není takto nastavený kurzarbeit životaschopný. „Svaz průmyslu a dopravy ČR nepovažuje rozhodnutí vlády o podobě takzvaného kurzarbeitu za dostatečně motivující pro udržení pracovních míst ve firmách,“ varovali včera zástupci největšího svazu zaměstnavatelů v zemi.

Co jim na vládou schváleném návrhu vadí? Aktuálně je náhrada mzdy při částečné nezaměstnanosti 60 procent, zatímco při současném návrhu kurzarbaitu by firma hradila 50 procent. „Rozdíl mezi 60procentní náhradou mzdy bez kurzarbeitu a 50procentní při finančním zastropování a administraci s příspěvkem není pro zaměstnavatele motivační,“ uvedl mluvčí SP ČR Milan Mostýn.

Odbory: Vydělat by na tom měl i zaměstnanec

Původní návrh zaměstnavatelů zněl, aby zůstala 60procentní náhrada zachována, ale aby se na ni firmy a stát skládaly v poměru 40 a 20 procent. Tuto variantu ale odmítly odbory s tím, že by na ní podle nich vydělaly jen firmy, zatímco zaměstnanec ne.

Odboráři představili dva návrhy. „První je, že k 60 procentům, které by normálně zaměstnavatel měl platit, tak ať těch 20 procent, které by měl přispívat stát, dá prostřednictvím zaměstnavatele přímo zaměstnanci. To je ta mírnější varianta. Ta ještě lepší je, kdyby zaměstnanci dostali 90 procent průměrného výdělku s tím, že by se rovným dílem podělili zaměstnavatel a stát,“ vysvětlil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Ministr financí: Rozhodovat bude vláda

Vláda tedy nakonec schválila určitý kompromis mezi návrhy zaměstnavatelů a odborů. Kromě procentuálního nastavení příspěvku také rozhodla o konkrétních podmínkách, při kterých kurzarbeit odstartuje. Příspěvek stát zaměstnavatelům poskytne pravděpodobně jen tehdy, kdy nemohou zaměstnancům přidělovat práci v rozsahu 20 až 40 procent stanovené týdenní pracovní doby z důvodu ekonomických problémů způsobených vnějšími faktory nebo živelnou pohromou.

„Vláda to bude schvalovat ve dvou krocích. Zaprvé nařízením vlády rozhodne o tom, že nastala taková situace, která zahajuje proces vyplácení příspěvku. Ve druhém kroku, což byl zásadní požadavek ministra financí, bude vláda rozhodovat o každé jednotlivé žádosti,“ uzavřela Marksová.