Domů Ekonomika Vody spotřebu...

Vody spotřebujeme o polovinu míň než před 25 lety. I kvůli ceně

0

Češi s vodou šetří. Spotřebují jí o padesát procent míň než v roce 1989. Domácnost a průmysl dnes spotřebuje 165 litrů vody denně na jednoho člověka. V úspoře životadárné tekutiny jsou na tom nejlépe z celé Evropy. I proto, že voda zdražuje.  V tom je náš stát také na špici. Ceny vody totiž za uplynulých deset let vzrostly o závratných 85 procent. Částka za kubický metr se ale výrazně liší v jednotlivých regionech.

I proto, že voda zdražuje. V tom je náš stát také na špici. Ceny vody totiž za uplynulých deset let vzrostly o závratných 85 procent. Částka za kubický metr se ale výrazně liší v jednotlivých regionech.

V uplynulém roce nejmíň utratili za vodu na Krnovsku, naopak nejvíc do kapes sáhli v Hradci Králové, Táboře, a nebo Sokolově, kde lidé zaplatili i dvakrát víc, než v Krnově. „Rozdíly se odvíjejí od místních podmínek. Záleží nejenom na kvalitě surové vody, a tedy nákladech na její úpravu, ale například i na investicích a nákladech na její rozvod nebo čerpání,“ řekl Václava Jandy z Ústavu technologie vody a prostředí na Vysoké škole chemicko-technologické.

Také uvádí, že čím vyšší je produkce, tím zpravidla také klesá cena. To je právě případ Krnova. „Pro výrobu pitné vody užíváme pouze podpovrchovou vodu z vrtů na našich pozemcích, kterou minimálně upravujeme. Roli také hraje potravinářský průmysl. Velký výrobní závod má u nás společnost Kofola,“ potvrdil odborníkova slova jednatel Krnovských vodovodů a kanalizací Libor Staněk.

V podhůří Jeseníků za metr krychlový podle aktuálních údajů zaplatí 45,43 korun. A to došlo oproti minulému roku k nárůstu o osm procent. V Hradci Králové je cena dvojnásobná. Na vině je hlavně nájemné, kterou stanovuje vlastník infrastruktury, společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, jejímiž akcionáři jsou města a obce regionu. „O ceně tedy rozhodují její akcionáři,“ podotkla mluvčí společnosti Veronika Bergerová.

V regionu v posledních letech cena za kubický metr výrazně narostla. „Za osm let nájemné rostlo významně, zejména z důvodů potřeby investovat do infrastruktury. Vlastník bez potřeby dotací EU zrekonstruoval nejvýznamnější stavby,“ řekla Bergerová.

Že jsou investice do infrastruktury klíčovou položkami, potvrdili i v Brně. „Nájemné infrastruktury, opravy, údržba a odpisy infrastrukturního majetku, které v letošním roce činí zhruba 1,15 miliardy korun. Tedy přes 65 procent celkových nákladů,“ uvedla konkrétní částku mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Česká a moravská voda se má zdražovat dál. Třeba na Jihlavsku od začátku prázdnin vzrostla o 5,5 procenta. „Žádné¨skokové zdražování ale neočekávám,“ uvedl Janda z Ústavu technologie vody a prostředí.

 zajímavosti

■ Vodu výhradně z podzemí odebírají asi 4 miliony obyvatel. Například v Olomouci, Brně, Mariánských Lázních, Náchodě, Kolíně či třeba v Poděbradech.

■ Za posledních 26 let zdražila voda v průměru stonásobně. Ještě v roce 1990 se totiž platilo za kubík vody pouhých 80 haléřů.

■ Platby za vodné a stočné dosud tvoří v rodinném rozpočtu přibližně dvě procenta z celkových výdajů. Podle ČSÚ to je zhruba 164 Kč měsíčně na osobu.