Domů Ekonomika Volných praco...

Volných pracovních míst přibývá, nezaměstnanost se v srpnu držela na červencových číslech

0

Nezaměstnanost v srpnu nepřesáhla sedm a půl procenta, a udržela se tak na stejné úrovni jako v předcházejícím měsíci. V září nebo nejpozději v říjnu se však čeká její mírný nárůst. Pozitivní zprávou je, že se lidem bez práce nabízí více volných pracovních míst.

Zatímco podíl nezaměstnaných se oproti červenci v srpnu nezměnil, volných pracovních míst přibylo o více než tři a půl tisíce. „Meziročně jich evidujeme dokonce 14 145 více,“ komentovala statistiky generální ředitelka Úřadu práce ČR (ÚP ČR) Marie Bílková.

Postupné ekonomické oživení přispívá navíc i k tvorbě dlouhodobějších pracovních pozic. „Je otázkou, do jaké míry ho zbrzdí poslední negativní zprávy ze západoevropských ekonomik, včetně Německa, největšího obchodního partnera české ekonomiky, a také krize na Ukrajině a související ruské sankce,“ upozornil odborník na řízení lidských zdrojů v poradenské firmě PricewaterhouseCoopers Daniel Soukup.

Technici jsou na roztrhání

Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Uplatní se i IT specialisté, grafici, strojírenští technici, pracovníci v marketingu, ve zdravotnictví i v sociální oblasti. Přednost dávaly firmy proškoleným specialistům s praxí.

Nezaměstnanost ale v srpnu držely na relativně nízké úrovni jako každoročně sezónní práce ve stavebnictví, zemědělství či cestovním ruchu. „V září již částečně skončí a zároveň na trh práce vstoupí čerství absolventi, kteří si ještě v srpnu užívali prázdnin, ale v září nenašli na trhu práce uplatnění,“ uvedl Soukup.

Do práce se ale v září naopak vrátí někteří pracovníci ve školství. Nárůst nezaměstnanosti tak Bílková očekává spíše až v říjnu. „S největší pravděpodobností ale nedosáhne na loňské hodnoty,“ doplnila generální ředitelka ÚP ČR.