Domů Ekonomika Vozový park s...

Vozový park stárne. Užitkové vozy mají v průměru 13 let

0

Osobní automobily v Česku jsou staré. Tedy co do průměrného stáří registrovaných vozidel. Letos atakovaly hranici patnácti let. Šlo o nejvyšší hodnotu od vzniku samostatné České republiky. Trend je v posledních letech stále narůstající. Na konci minulého roku se přitom český vozový park pyšnil průměrným věkem 14,3 roku.

U užitkových automobilů je situace jen o něco málo lepší. Ty mají necelých 13 let. „Ke snižování průměrného věku automobilů přispívají zejména ekonomické nástroje. Počty vyřazovaných vozidel v tuzemsku však naopak dlouhodobě klesají, neboť u nás za pětadvacet let neexistuje žádný nástroj pro motivaci občanů k vyřazování starých, ekologicky a bezpečnostně nevyhovujících vozidel,“ řekl analytik Antonín Šípek, který dříve dlouhodobě působil jako ředitel Sdružení automobilového průmyslu.

Motivace pro náklaďáky

U nákladních automobilů motivace existuje. Novější a ekologičtější vozy mají slevu na mýtném, jde tak o nezanedbatelnou položku. Užitkové vozy jsou v průměru staré mezi dvanácti a třinácti lety. „Není to ideální, ale pořád je tam situace lepší než u autobusů, u kterých je to číslo kolem čtrnácti let,“ uvedl Šípek s tím, že u těchto vozů se situace zlepšuje vždy v závěru roku. „Firmy vědí, jak jsou na tom finančně a tak mohou nakupovat nové automobily,“ uvedl Šípek.

Negativní vliv na vývoj průměrného věku osobních aut má také dovoz ojetých vozidel v nevyhovující věkové struktuře. V současné době tvoří téměř padesát procent dovozů osobních ojetin automobily ve věku nad deset let. Češi výrazně zaostávají za průměrem Evropské unie. Ten na konci roku 2014 činil 9,7 roku. A třeba v Dánsku jezdí automobily v průměru ještě o dva roky mladší. Zato po českých silnicích uhání přes čtyřicet procent aut, které byly vyrobeny v roce 2001, a nebo ještě dřív.

Nových lehkých užitkových automobilů i nákladních vozů se přitom za uplynulé pololetí prodalo shodně o skoro šestnáct procent víc než v předešlém období. České firmy si pořídily 9 356 lehkých užitkových vozů a 5 798 náklaďáků.