Domů Dění v regionech Vysočina proh...

Vysočina prohloubí spoluprácí s čínskou provincií Hubei

Podpis memoranda o spolupráci Kraje Vysočina s čínskou provincií Hubei

Čínská delegace z provincie Hubei pod vedením tamního guvernéra Wang Guoshenga navštívila minulý týden Vysočinu. Domů si Číňané odvezli hned několik podepsaných memorand o spolupráci. Podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka má navíc Vysočina pro Čínu obrovský potenciál, například v oblastech strojírenské výroby, vzdělávání a cestovního ruchu.

Zatímco z Číny se minulý týden spolu s podnikateli vrátil český prezident Miloš Zeman, na Vysočinu dorazila patrně největší čínská návštěva v historii kraje. A odvezla si hned několik dohod o spolupráci. Rovnou dvě z nich nesou razítko firmy Jihlavan airplanes, která chce spolu s Číňany vyvíjet a vyrábět ultralehká letadla a trenažéry.

„Je to první krok, start nové spolupráce,“ řekl jednatel Roman Jabůrek k podpisu memoranda. Jihlavský výrobce se snaží dostat na čínský trh, protože se tamní nebe od ledna příštího roku otevře ultraligtům a lehkým sportovním letadlům. „Je tam velký potenciál, protože se předpokládá, že by se tam dalo prodat kolem desetitisíců letadel,“ vysvětlil Jabůrek. Jihlavan s roční produkcí v řádu desítek letadel na zásobování takového trhu nestačí. „Ale je to o spolupráci, o licencích, o založení společných podniků a tak dále,“ doplnil jednatel Jihlavanu.

Otevřít dveře byznysu

Sblížit se chce s hubeiskou obchodní komorou i její protějšek z Vysočiny. „Je to otevření dveří. Byznys si už naši podnikatelé musí najít sami,“ řekl Tomáš Prchal, ředitel Krajské hospodářské komory Vysočiny s tím, že od memoranda, které zástupci obou komor podepsali, očekává hlavně výměnu informací o obchodních příležitostech v regionech.

Optimisticky vidí rozvoj obchodních vztahů předseda Komory Jaroslav Huňáček. „Jsem přesvědčen, že se velice brzy dočkáme dalších kontraktů mezi českými a čínskými firmami. Zvláště pak mezi firmami od nás z Vysočiny,“ uvedl při slavnostním podpisu memoranda.

Pro domácí trh a zaměstnanost v regionu jsou důležitá i další obchodní partnerství, která byla uzavřena už v minulosti nebo v rámci jiných obchodních misí. „S Čínou obchodují například První brněnská strojírna nebo žďárský ŽĎAS,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl.

Vysočina má podle tamního hejtmana Jiřího Běhounka pro Čínu velký potenciál. „Do budoucna bychom rádi apelovali na centrální orgány, které mohou zásadním způsobem ovlivnit zřízení přímého leteckého spojení České republiky s Čínou nebo zvážit jednodušší vízovou politiku,“ uvedl Běhounek.

Hubei?                                    

Provincie Hubei leží ve východní části centrální Číny. Její hlavní město Wuhan je důležitou dopravní křižovatkou a politickým, kulturním a ekonomickým uzlem centrální Číny. Základem tamní ekonomiky je nejen zemědělství produkující bavlnu, rýži, obilí a čaj, ale i průmysl, a to automobilový, metalurgický, strojírenský, energetický, textilní a potravinářský. Důležitou roli hrají i firmy zaměřené na hig-tech produkty.