Domů Ekonomika Využití recyk...

Využití recyklovaných odpadů ve stavebnictví

Bydlení v domcích z nápojových kartonů nebo tepelné izolace z recyklovaného polystyrenu a papíru. To není budoucnost. Dnes už je to realita. Vytříděný odpad se stále častěji mění ve stavební materiál.

V České republice je dostatek zpracovatelských zařízení, která umí z vytříděného odpadu vyrobit materiály využívané ve stavebnictví. U zákazníků si už také našly oblibu. A i zde je to podobné jako s jinými výrobky z vytříděného materiálu: Uživatelé často ani nevědí, že jde o materiál z bývalého odpadu.

„Oblíbeným materiálem pro izolaci je například recyklovaný polystyren, ze kterého se vyrábí izolační desky pro izolaci plochých střech. Tento materiál se využívá pro výrobu podlahových desek proti hluku, stavebních tvarovek nebo spádových desek pro odvodnění plochých střech. Tento materiál se v podobě drtě používá jako plnivo do lehkého betonu nebo jako zásypový materiál,“ říká Šárka Nováková z autorizované obalové společnosti EKO-KOM. Společnost v České republice zajišťuje fungování systému zpětného odběru odpadů z obalů pro své klienty. Majitelé dřevostaveb už také ocenili vlastnosti tzv. celulózové izolace. Ta je vyrobená z celulózových vláken vyrobených z vytříděného papíru. Její výhodou je rychlá aplikace a snadná výplň materiálu do různých konstrukčních detailů. Izolace je vhodná nejen do dřevostaveb, ale také lehkých konstrukcí.

„Tento přírodní materiál navíc velmi dobře odvádí vlhkost. Použitím izolace nedojde k uzavření par uvnitř konstrukcí ale k jejich volnému průchodu,“ uvádí Nováková.

Materiály z rozvlákněné celulózy jsou využívány také v nahrávacích studiích nebo v místnostech, kde je potřebné izolovat zvuk. Přestože je celulózová izolace vyrobená z vytříděného papíru, doporučují ji používat i hasiči. Je totiž vhodná při použití ve stropech vícepodlažních budov, kde současně působí jako protipožární izolace.

Pokud jste se rozhodli zpevnit trávník, i tady se můžete setkat s recyklovaným materiálem. Zatravňovací dlažby jsou totiž vyrobené ze směsného plastu.

„Díky tomu mají dlouhou životnost,“ říká Šárka Nováková.

Ze směsných plastů se vyrábí i tak významné stavby jako jsou protihlukové stěny na dálničních obchvatech. Své užití si našly také ve výrobě střešních krytin. „Plastové krytiny svým vzhledem připomínají klasickou střešní krytinu. Kromě vysoké odolnosti tohoto materiálu nejen proti povětrnostním vlivům a UV záření je také snížená možnost růstu mechů. Předpokládána živnost břidlic z recyklovaných plastů je minimálně 40 let,“ prozrazuje Nováková. Díky odolnosti a příjemnému vzhledu se v poslední době využívají recyklované směsné plasty k výrobě materiálů, které nahrazují dřevo. Vzpomeňte si na to, až budete sedět na lavičce v parku nebo u zahradního stolu. Není to dřevo, jak to na první pohled vypadá. Je to plast, který může být vyrobený i z plastů, které jste nedávno vyhodili do kontejneru.