Domů Dění v regionech Z akademickéh...

Z akademického prostředí do džungle byznysu. Invea-Tech uspěla s hlídačem proti kybernetickým útokům

Invea-Tech

Vynálezem vše jen začíná. Brněnská společnost Invea-Tech vyvinula systém monitoringu vysokorychlostních sítí původně na akademické půdě. Komerční využití nejrychlejšího alarmu proti kybernetickým útokům se však samo nabízelo.

Podnikatelský úspěch brněnských informatiků dokazuje to, že se Invea-Techjiž dvakrát zařadila mezi padesát nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě. Její výkonný ředitel Rostislav Vocilka vzpomíná v rozhovoru na výzvy spojené s převodem technologií z akademického prostředí do byznysu.

Kde se zrodil nápad vyvinout právě systém monitorující vysokorychlostní sítě?

Naše firma vznikla v roce 2007 jako takzvaný spin-off Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně. Počátek systému FlowMon ovšem položil už výzkum sdružení CESNET v roce 2001. Tehdy se skupině techniků podařilo vyvinout světově unikátní prototyp zařízení pro monitorování síťového provozu. Bylo to nejrychlejší zařízení na bázi programovatelných obvodů FPGA na světě. Logicky vyvstala otázka, co s tímto vynálezem dál. Rozhodli jsme se tyto výsledky zúročit v komerčním prostředí, rozjet podnikání.

Bylo pro Invea-Tech výhodou, že se rozrůstala právě v Brně?

Určitě. Koneckonců naše firma vzešla z univerzitního prostředí. Její zakladatelé pochází z Masarykovy univerzity, VUT, sdružení CESNET a firmy UNIS. Důležitá byla také podpora Jihomoravského inovačního centra (JIC). To nám od počátku poskytovalo nejen prostory, ale také cenné konzultace, semináře, právní služby nebo kontakty. Spolupráce s JIC úspěšně funguje dodnes, nedávno jsme úspěšně završili program PLATINN, ve kterém jsme spolupracovali se špičkovým JIC expertem Richardem Brulíkem. S vysokými školami máme velmi dobré vztahy. Neustále rozšiřujeme náš tým, takže talentovaní studenti a absolventi u nás mají vždy dveře otevřené.

Kde všude v současnosti firma Invea-Tech působí?

Naše společnost působí globálně. Máme zákazníky v Německu, Polsku, Beneluxu i dalších evropských zemích. Rozšiřujeme pobočku ve Spojených státech amerických, jednáme s firmami v Japonsku. Začátkem roku jsme otevřeli zastoupení v Austrálii, a chystáme se vstoupit na další trhy. Právě expanze na zahraniční trhy je pro nás nyní priorita.

Měla firma od počátku ambice stát se jedním ze světových lídrů ve svém oboru?

Úspěch naší firmy nebyl nečekaný, ovšem nepřišel sám. Možná to zní sebevědomě, ale naše technologie jsou opravdu špičkové. Proto již při vzniku firmy bylo zřejmé, že po nich bude globální poptávka. Technologie a víra v úspěch ale samy o sobě nestačí. Jsou to jen jedny z předpokladů. Museli jsme přeměnit prototyp z transferu technologie v komerční produkt, investovat do obchodu, marketingu a dalšího vývoje, vybudovat partnerskou síť. To vše za přísné kontroly nákladů. Velkou výhodu má naše společnost v kvalitním týmu manažerů se světovými znalostmi a zkušenostmi v oblasti technologií i obchodu.

Musela firma překonávat během své existence výrazné překážky?

Čelili jsme a stále čelíme mnoha výzvám. Hned první z nich byl samotný převod technologií z akademického prostředí. Univerzitní oddělení pro takové transfery v té době teprve vznikala, a tak s tím byly spojeny určité „porodní bolesti“. Za absolutně nejtěžší výzvu považuji zahraniční expanzi, se kterou nám pomáhají právě JIC a Czech ICT Alliance. Zásadní je při cestě za úspěchem vybalancovat všechny důležité oblasti, aby tvořily dynamický, dobře fungující celek, který bude firmu posouvat dál.

Připravuje v současnosti Invea-Tech nějaké novinky?

Kybernetické útoky jsou pro dnešní svět jedna z největších hrozeb, která se zároveň velmi rychle vyvíjí. V takovém prostředí jednoduše nemůžete zůstat stát na místě, a proto silně investujeme do dalšího vývoje. V nejbližší době připravujeme aplikaci DDoS Defender, která pomůže firmám ochránit síť proti takzvaným DDoS útokům. (Distributed Denial of Service, česky „odmítnutí služby“ je technika útoku na internetové služby a stránky, při níž dochází k přehlcení požadavky a pádu, nefunkčnosti či nedostupnosti pro ostatní uživatele – pozn. redakce). Tyto útoky jsou velmi časté a hojně medializované, neboť hackeři jimi ochromují infrastruktury podniků, bank i vlád. Letos opět vydáme novou generaci našeho řešení FlowMon. Dokončujeme také jeho převod do prostředí cloud.

Nevěnujeme se pouze zabezpečení proti kybernetickým útokům. Vloni jsme představili FlowMon APM, který monitoruje výkon podnikových a internetových aplikací. Je dostupný i pro menší a střední podniky Správcům sítě dáváme nástroje, které jim umožní rychle a efektivně řešit problémy spojené se správou infrastruktury.