Domů Dění v regionech Z Brna až na ...

Z Brna až na oběžnou dráhu. G.L. Electronic dodává astronautům nejen kávovary

G.L. Electronic

Co nejvíc chybí astronautům ve vesmíru při dlouhém pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici? Dobrá káva. Tuto drobnou potíž vyřeší už v dubnu první vesmírný kávovar ISS PRESSO, na jehož výrobě se podílela brněnská firma G.L. Electronic. Luděk Graclík založil firmu, která je již dnes jako subdodavatel spolehlivým partnerem světových špiček ve vesmírných technologiích. V rozhovoru vzpomíná na své začátky v roli konzultanta v Itálii, na pomoc Jihomoravského inovačního centra i na průchod náročným systémem certifikací Evropské vesmírné agentury (ESA).

Co vás přivedlo právě k vesmírným technologiím?

Získal jsem nabídku spolupracovat rok s italskou firmou Carlo Gavazzi Space, dodávající vesmírné technologie pro ESA. Působil jsem v ní od roku 2004 jako externí konzultant pro výrobu a kontrolu kvality v divizi pro vesmírné projekty. A již po roce mě požádali, abych rozšířil tým o dalšího českého pracovníka. Tehdy se zrodila myšlenka založit vlastní firmu G.L. Electronic. Po přijetí České republiky do ESA v  roce 2008 se nám otevřela možnost pracovat na kosmických projektech i v tuzemsku. Tehdy jsme začali rozjíždět celou firmu v Brně.

Luděk Graclík

Luděk Graclík založil firmu, která je již dnes jako subdodavatel spolehlivým partnerem světových špiček ve vesmírných technologiích.

Takže kávovar pro astronauty vznikal již v Brně?

Elektronický hardware pro kávovar ISS PRESO byl naším předposledním mezinárodním projektem uskutečněným v Brně. Je mezi řadou vědeckých přístrojů spíše technickou zajímavostí a mediálně vděčným tématem. Dokončili jsme jej vloni ve spolupráci s italskou firmou Agrotec. Po všech nezbytných testech jeho cesta skončí na začátku dubna, kdy by měl být vynesen na mezinárodní stanici ISS.

ISS PRESSO

Díky tomuto přístroji si vychutnají dobrou kávu i kosmonauti.

Do portfolia vašich produktů dozajista nepatří jen „vesmírný kávovar“. Jakými projekty se vaše firma zabývá?

V současnosti pracujeme na dokončení přístrojů pro družici Solar Orbiter. Na tomto projektu spolupracujeme s Ústavem fyziky atmosféry Akademie věd ČR a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Další projekty probíhají ve spolupráci se zahraničními partnery v mateřských firmách v Německu a Itálii.

Jaké úspěchy má za sebou G.L. Electronic?

Naše výrobky již vynesly na svých raketách a družicích na oběžnou dráhu jak Indové v satelitu Vessel SAT , tak Číňané díky přístroji 4M a samozřejmě i evropská raketa VEGA a satelit LARES. Během rozvoje firmy jsme kromě evropských zemí působili také na projektech v Izraeli, na evropském kosmodromu v jihoamerické Francouzské Guyaně či v monitorovacím středisku pro mise ESA v Keni. Právě schopností spolupracovat s lídry v oboru potvrzujeme naši profesní spolehlivost a technologickou vyspělost.

LARES

Příprava satelitu LARES.

Bylo těžké etablovat se v oboru vesmírných technologií?

Žádný rozjezd podnikání není jednoduchý. Cesta k cíli, kterého chci s G.L. Electronic dosáhnout, je však v mnohém ještě komplikovanější. Firma jako celek a následně i každý technik z naší firmy musí projít systémem ESA certifikací. Technici musí složit praktickou i teoretickou část zkoušek pravidelně každé dva roky. Pro nás jako malou společnost je to samozřejmě finančně dost náročné. Samotné získávání zakázek v mezinárodních tendrech ESA je nelehké. Jde o byrokraticky i časově náročný proces. Taktéž je nezbytné prosadit se mezi silnou celoevropskou konkurencí.

Co vám nejvíce pomohlo v začátcích?

Prvním důležitým faktorem byla již zmíněná spolupráce s italskými dodavateli vesmírných technologií. Ta položila základy k pozvolnému rozšiřování a k profesnímu růstu celého našeho týmu. Výrazně nám pomohly investice a podpora Jihomoravského kraje do technologických parků a inovačních center. Získali jsme díky ní INMEC v Medlánkách hned vedle nově budovaného CEITECu. Jde o čisté prostory, které splňují technické parametry pro naši výrobu.

INMEC

Čisté prostory INMEC v brněnských Medlánkách – zde se vyrábí česká vesmírná technologie.

Je pro G.L. Electronic důležité, že se zrodila právě v Brně?

Brno pro nás mělo a stále má mnoho výhod. Jednak je to jeho strategická poloha a dobrá logistická dostupnost v pozemní i letecké dopravě. Pro nás jsou však klíčoví zejména lidé. Pro naši výrobu potřebujeme špičkové techniky. Naši zaměstnanci musí také zvládat dlouhodobé pobyty v zahraničí, být velmi dobře jazykově vybaveni a maximálně flexibilní. A v Brně je z hlediska lidských zdrojů ideální koncentrace středních i vysokých technických škol s vynikající mezinárodní reputací.