Domů Ekonomika Z novoročních...

Z novoročních změn podnikatelům nejvíc vadí pokuta za nevyužití datové schránky

0
pokuta za nevyužití datové schránky

Podnikatelské prostředí v Česku není zrovna vyhlášené svou stabilitou a i letošek přináší pro podnikatele řadu změn. Ta, která jim bude tento rok nejvíce komplikovat život, je podle všeho pokuta za nevyužití datové schránky. Vyplývá to alespoň z průzkumu mezi třemi stovkami zástupců malých a středních firem.

Loni se mohli podnikatelé ještě rozhodnout, jestli budou s úřady komunikovat přes datové schránky, nebo se spolehnou na tradiční papírové formuláře. Právnické osoby už ale musely používat datové schránky automaticky.

Od Nového roku však musí přes schránku komunikovat s finančními úřady každý podnikatel, který si ji zřídil. Pokud to neudělá, hrozí mu až padesátitisícová pokuta. Podnikatelé, kteří datovou schránku ještě nepoužívají a nemají, si ji naopak zatím povinně zařizovat nemusí.

Více než osmdesáti procentům dotazovaných v průzkumu Unie malých a středních podniků mezi zástupci firem přitom pokuta za nevyužívání datové schránky vadí.

„Řekl bych, že ti, kdo už si ji zřídili, vnímají padesátitisícovou pokutu jako velkou nespravedlnost, protože nově už to pro všechny ostatní není povinnost,“ míní předseda Unie David Šeich.

Pokuta štve víc než rostoucí zálohy

Podnikatelům to podle výsledků průzkumu dokonce vadí víc, než omezení výdajových paušálů živnostníků nebo zvýšení záloh na zdravotní a sociální pojištění. „A to už je co říct,“ dodal Šeich.

Zvýšení záloh na zdravotní a sociální pojištění je přitom každoroční stálicí mezi podnikateli zavrhovanými změnami. Letos skončilo však až na druhém místě, když vadilo téměř sedmdesáti procentům účastníků průzkumu.

Možná trochu překvapivě málokomu mezi podnikateli vadí zvyšování minimální mzdy. Ta z loňských osmi a půl tisíce vzrostla na začátku ledna o sedm set korun. Některým zaměstnavatelům to sice zvýší náklady, nicméně většině malých a středních firem to zřejmě zásadní potíže nezpůsobí.

Podle průzkumu totiž nárůst minimální mzdy vadil pouhé čtvrtině dotázaných podnikatelů. Sedmdesát procent ze tří set oslovených pak odpovědělo, že jim zvýšení nevadí.