Domů Ekonomika Za práci nače...

Za práci načerno se platí. Za loňský rok přišly firmy na pokutách o stamiliony

0

Podnikatelé, kteří zaměstnávají lidi takzvaně „načerno“, si loni sáhli hluboko do peněženek. Na pokutách totiž zaplatili přes sto šedesát milionů korun. Inspektoři Ministerstva práce a sociálních věcí loni odhalili více než pět tisíc nelegálně zaměstnaných lidí. Více než polovina z nich byli Češi.

Kontroly letos navíc pravděpodobně přitvrdí. Inspektoři totiž dostanou peníze z ukončeného projektu, který měnil systém docházky nezaměstnaných. „Kontroly zaměřené na odhalování nelegální práce považuji za zásadní. Státní úřad inspekce práce proto získá na další práci peníze z projektu DONEZ, který končí v září,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí také připravuje novelu zákona o zaměstnanosti. „Chceme, aby kontroly a prokazování legální práce co nejméně administrativně zatěžovalo zaměstnavatele a naši kontroloři přitom získali údaje o zaměstnancích, které potřebují. To bude obsahem našeho návrhu,“ dodala Müllerová. Návrh na změnu zákona ministryně předloží vládě už v dubnu.

Loni provedli inspektoři ze Státního úřadu inspekce práce přes pětatřicet tisíc kontrol. Při nich odhalili 5 078 nelegálně zaměstnaných lidí. Bezmála tři a půl tisíce z nich byli Češi a šestnáct set „načerno“ pracujících cizinců pocházelo ze států mimo Evropu. Firmám, které je zaměstnávaly, rozdali inspektoři pokuty za více než 163 milionů. Další pokuty jsou ještě v řízení.

V praxi vypadá taková práce „načerno“ tak, že se firma se zaměstnancem domluví na spolupráci mimo smlouvu, nebo k ní zaměstnavatel zaměstnance dokonce nutí. Lidé se v takových případech mohou obrátit na Státní úřad inspekce práce. Ten totiž může do firmy poslat inspektora také zcela mimořádně, na základě podnětu od lidí. Jinak se řídí ročním plánem a například také sezónností některých prací.

Nejvíc problémů s černou prací je ve stavebnictví. Právě proto se na tento obor inspektoři při kontrolních akcích nejvíc zaměřují. Firmy často nelegálně zaměstnávají i při sezónních aktivitách nebo ve službách.

Žádné komentáře

Napište komentář