Domů Ekonomika Zájem o progr...

Zájem o programy Ministerstva životního prostředí je obrovský

0

Program Nová zelená úsporám, který byl vyhlášen letos na jaře, nabízí v první fázi jednu miliardu korun. Žadatelé mohou od 12. července čerpat finanční podporu na bydlení šetrnější k životnímu prostředí. A lidé mají o tento a jemu podobné programy zájem. Například kvůli dotacím na kotle nocovali žadatelé před úřadem.

„Současná výzva Nové zelené úsporám 2013 je určena na rekonstrukce rodinných domů. Lidem přináší dvojí efekt. Jedná se o okamžitou dotaci, která může představovat až stovky tisíc korun na rekonstruovaný rodinný dům. Od okamžiku zateplení pak samozřejmě majitelé domu šetří své peněženky při placení faktur za vytápění,“ řekl ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský.

Jedna miliarda putuje do programu z národních zdrojů. Další finance poté přibudou z prodeje emisních povolenek. Do konce roku se očekával výběr až 800 milionů, současné propočty ale ukazují na částku 900 milionů. Rozpočet programu se ale může navýšit až o další tři miliardy ze státního rozpočtu, o kterých se nyní jedná.

Tisíce žádostí a stovky milionů korun

Zájem o program je mezi lidmi obrovský. „K dnešnímu dni jsme obdrželi přes 2 300 žádostí za téměř 470 milionů korun. Jen v Moravskoslezském kraji, jehož ekonomická a sociální situace není optimální, evidujeme 640 žádostí o podporu na zlepšení rodinného bydlení za téměř 60 milionů korun,“ sdělil ministr životního prostředí.

Úspěšné byly i takzvané kotlíkové dotace. Pilotní program byl spuštěn v Moravskoslezském kraji a v jeho rámci bylo investováno do výměny kotlů celkem 100 milionů korun za celkem 2 333 žádostí o dotace.

Kromě ekonomického aspektu si ministerstvo slibuje i zlepšení stavu ovzduší na tradičně problematickém Ostravsku. „V Moravskoslezském kraji používají lidé celkem 55 tisíc kotlů. Výměna těch neekologických výrazně zlepší kvalitu ovzduší v Ostravě, Třinci, Karviné a dalších místech regionu,“ doplnil Podivinský.

Dalšími kraji, které byly schopné splnit podmínky pro vyhlášení programu, tedy především zajistit polovinu celkové alokace, jsou Ústecký a Středočeský. Právě před budovou Středočeského krajského úřadu stanovaly zástupy lidí až 16 hodin, aby měly jistotu, že se na ně dostane část 40 milionové dotace.

Nocovali na přenosném nábytku

Lidé noc přečkali na přenosném nábytku, který si sami donesli. Středočeský kraj pro ně zařídil mobilní záchodky a varnu s čajem. Čekající si poté sami rozdali pořadová čísla a pokojně čekali až do otevření úřadu. Hodinu před otevřením čítala fronta asi 50 metrů a 260 lidí.

„Program kotlíkových dotací je úspěšný, o čemž svědčí velký zájem občanů. Ministerstvo životního prostředí je připraveno nabídnout krajům, kde se dotace osvědčily, další spolupráci,“ doplnil Podivínský.

V rámci kotlíkové výzvy bylo přijato téměř 600 žádostí za 27 milionů korun. Lidé, kteří podporu nutně potřebují, o ni nepřijdou. Pokud se dotace vyčerpá a zájem občanů bude trvat, přidá ministerstvo další finanční prostředky.

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo také výzvu v rámci kotlíkových dotací, která byla určena občanům, jejichž kotel byl poničen během letošních povodní. Celou dotaci poskytuje ministerstvo pouze ze svých zdrojů bez spoluúčasti krajů a navíc žadatelům dává 20procentní bonus ke stávající výši podpory.

Žádné komentáře

Napište komentář