Domů Ekonomika Zájemců o při...

Zájemců o přivýdělek na brigádě je zhruba pětkrát víc než pracovních příležitostí

0
minimální mzda

Zájem o brigády zhruba pětinásobně převyšuje nabídku, vyplývá to z aktuálních statistik inzertních novin Annonce. V létě, a zejména se začátkem prázdnin, navíc přibývá lidí, kteří by si chtěli na brigádě přilepšit. Zrovna studenti ale patří do skupiny, která má s hledáním přivýdělku největší potíže. Dobrou zprávou pro ně je, že nabídka postupně roste. Stavební firmy hledají výpomoc při sezónních pracích a hospody a restaurace servírky a vrchní pro letní zahrádky.

Sezónní přivýdělek nehledají jen čerství středoškoláci a vysokoškolští studenti. Přilepšit si často chtějí i lidé evidovaní na Úřadu práce ČR (UP ČR). Zaměstnavatelé totiž v létě hledají více nekvalifikovaných pracovních sil. „Lidé, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, však musejí svou brigádu nahlásit příslušnému kontaktnímu pracovišti UP ČR nejpozději v den nástupu,“ upozornila generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková a dodala, že jejich výdělek nesmí přesáhnout polovinu minimální mzdy.

A o jaké brigády mají Češi největší zájem? Podle statistik Annonce chtějí nejčastěji pomáhat s manuálními pracemi nebo hlídáním dětí. „Je zajímavé, že se nejedná o mladé slečny hledající si brigádu na léto jako au-pair. Naopak, hlídání nejčastěji nabízejí starší dámy, které mají v tomto oboru dlouholeté zkušenosti. Dobře vědí, že v létě je kvůli vysokému počtu společenských akcí poptávka největší,“ vysvětlil Petr Langer, odborník Annonce na segment práce

V červnu rostl zájem o manuální práce

O pětinu se v červnu zvýšil zájem o manuální práce. „Důvodem je především začátek sezony stavebních prací. Tímto způsobem si chtějí přivydělat muži všeho věku. Ženy zase nejčastěji nabízejí pomoc s úklidem domácností či kanceláří,“ upřesnil Langer.

Zájem o zaměstnání v tradičně nejsilnějším segmentu služeb však lehce opadl. V porovnání s květnem hledá nyní v tomto odvětví brigádu o sedm procent inzerentů méně. Nejčastěji se jedná o číšníky, číšnice a kuchaře. „A pro ty práce je. Řada restaurací a hospod stále hledá přes inzerát výpomoc kvůli nedávno otevřeným letním zahrádkám,“ uvedl Langer.

Pro studenty je vhodná každá desátá brigáda, pro seniory až každá třicát

Studenti a senioři ale nemají velkou šanci najít si dočasnou práci. „Pokud budeme brát v potaz pouze brigády zmiňující vhodný přivýdělek pro studující, budou si moci studenti vybírat ze zhruba deseti procent nabídek,“ potvrdil Langer.

Hledání brigády by ale studenti neměli lehce vzdávat. Do budoucna se jim budou zkušenosti hodit. „Je pravda, že zaměstnavatelé dávají při výběru zaměstnanců přednost lidem s praxí. Pokud si ale mladý člověk najde práci už během studia a nejlépe v oboru, v němž chce působit i nadále, bude pro něj zápis z brigády bonusem, na který budoucí zaměstnavatel uslyší,“ uzavřela generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Žádné komentáře

Napište komentář