Domů Ekonomika Zánik lůžek i...

Zánik lůžek i nemocnic má zachránit české zdravotnictví

0

Odkrýt vlastní karty. To je podle ministerstva zdravotnictví jediná cesta, jak zmírnit napětí ve zdravotnictví. Shodli se na tom účastníci byznys snídaně „Setkání zástupců zdravotního sektoru“, která se uskutečnila 23. května v brněnském hotelu Voroněž. Akce se zúčastnili zástupci ministerstva zdravotnictví, pojišťoven, ředitelé nemocnic, představitelé důležitých zdravotnických organizací i firem.

České zdravotnictví se z pohledu pacienta nachází v nebývalé kondici. Myslí si to alespoň náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek. „Český pacient dostává zdravotní služby na úrovni a rozsahu, který poskytuje málo která vyspělá země,“ míní. Z pohledu efektivity však české zdravotnictví podle něj už tak růžově nevypadá. „Tady trochu pokulháváme, už jen proto, že neexistuje žádný nástroj, který by efektivitu poskytované péče, ať už v ambulantní nebo lůžkové péči, poskytoval,“ dodal náměstek ministra zdravotnictví.

Právě efektivita a restrukturalizace byly hlavními tématy setkání. „Jiné východisko, než zanikání nemocnic, do budoucna neexistuje. Optimální by byla jedna třetina,“ uvedl Petr Nosek. Redukce počtu zdravotnických zařízení a jejich restrukturalizace jsou jedním z kroků, jak zefektivnit zdravotní péči, také podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause.

Toho v lednu ministerstvo zdravotnictví pověřilo vedením další brněnské fakultní nemocnice – u sv. Anny. Slučovací zákon, který by umožnil fúzi obou institucí, zatím čeká na své první čtení. „Už teď jsme schopni dostat na nižší ceny léků či zdravotnického materiálu. Sloučení těchto dvou kapacit povede k efektivnějšímu využívání jak vybavení tak erudovaného personálu,“ řekl Kraus. Stostránková analýzu, kterou v brněnských fakultních nemocnicích připravují, predikuje úspory v řádově desítkách milionů korun ročně.

Na české zdravotnictví navíc dopadají důsledky ekonomické krize. „Vzhledem k tomu, že disponibilní zdroje veřejného zdravotního pojištění jsou plně svázány s ekonomickou situací České republiky, nemůžeme počítat s tím, že by se příjmová stránka zvýšila. Situace veřejného zdravotního pojištění se nachází v situaci, kdy příjmy stagnují, přičemž náklady na zdravotní služby mají tendenci neustále narůstat,“ uvedl Zdeněk Kabátek, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Zdroje podle něj nejen chybí, ale jsou také nerovnoměrně rozděleny a neefektivně využívány. „Jedním z opatření je jistě optimalizace sítě poskytovatelů. Velkým problémem je také nedůvěra uvnitř systému zdravotnictví. Panuje obava vůči zdravotním pojišťovnám odkrýt si karty. Je na čase situaci zklidnit,“ dodal Kabátek.

„Jsme ve zvláštním středobodu, kdy obě strany tvrdí, že systém není úplně v pořádku, ale odmítají si odhalit data – počínaje náklady nemocnic, konče daty poskytované péče na straně pojišťoven. Než by riskovali, že s odhalených dat se ukáže, co je vlastně špatně, raději se spokojí se stávajícím špatným systémem,“ komentoval náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek.

Pojišťovny letos mnohým zařízením snížily objemy plateb. Ty se za tentýž úkon v různých nemocnicích často dramaticky liší. Zvýšení DPH navíc odvádí ze zdravotnictví další miliardy. „Propad se v různých nemocnicích pohybuje od tří do deseti procent. Na pacienty to dopad nemá, ale vyvolává to problémy – hledání rezerv, snaha domluvit se s dodavateli a co mě trápí nejvíce – nízká úroveň odměňování doktorů a sester,“ uvedl Petr Fiala, místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic.

Žádné komentáře

Napište komentář